Ste milovníkmi rastlín? Ak áno, tak máme pre vás niekoľko krásnych botanických záhrad, zrejme tých najkrajších na svete. Niektoré botanické záhrady našli nové spôsoby, ako prilákať ešte viac ľudí. Organizujú koncerty, rôzne umelecké podujatia, obsahujú reštaurácie, ihriská a iné úžasné atrakcie.

Gardens by the Bay, Singapur

Foto od wikimedia

Singapurské záhrady nachádzajúce sa pri zálive sú futuristické. Náklady na ich vytvorenie boli obrovské. Nájdete tam obrovskú kvetinovú kupolu, ktorá replikuje suché stredomorské podnebie, je tam mrakodrap s vodopádom a zaujímavý priechod. Ďalej vodný park, detská záhrada a ak počkáte do večera, tak zažijete oslnivú večernú show.

Záhrady Kew, Londýn

Foto od wikimedia

Kew Gardens majú všetko, čo potrebujú na to, aby boli skvelou botanickou záhradou: dýchajú históriou, sú rozmanité, nájdete tam vzácne rastliny, skleníky, niečo nové sa tam naučíte, terénne úpravy sú veľmi dobre vymyslené a sú tam aj rôzne atrakcie pre návštevníkov. Nenechajte si ujsť zreštaurovaný dom (najväčší viktoriánsky skleník na svete), 200 m dlhý chodník s 18 metrov vysokými stromami. A mnoho iného.

Saihō-ji, Kjóto

Foto od wikimedia

Záhrady v Saihō-ji sú známe pre svoj mach. Je tam viac ako 120 druhov machov pokrývajú zem aj budovy, rovnako tak viac ako 1200-ročný chrám, ktorý je zapísaný na zozname UNESCO. Je však potrebné zaobstarať si vstupenku dopredu, pretože Saihō-ji prísne obmedzuje počet návštevníkov, aby zachoval náboženskú atmosféru chrámu. Návštevníci získajú svoju rezerváciu zaslaním žiadosti poštou, a to najmenej tri týždne vopred.

Národná tropická botanická záhrada, Kaua’i

Foto od flickr

Táto botanická záhrada usilovne pracuje na zachovaní rozmanitosti tropických rastlín a ochraňuje veľa vzácnych druhov nachádzajúcich sa na pokraji vyhynutia. Záhrada Allerton je tropický sen vytesaný do údolia Lawa’i s vlastnou riekou a plážou. Táto jedinečná záhrada sa už objavila v mnohých filmoch.

Isola Madre, Talianske jazerá

Foto od wikimedia

Niekedy je zárukou skvelej záhrady to, že sa nachádza na jedinečnom mieste. Je ťažké predstaviť si ešte romantickejšiu botanickú záhradu akou je táto. Nachádza sa na malom borromeánskom ostrove. V pozadí uvidíte snehom pokryté Alpy a táto botanická záhrada obklopuje paláce zo 16. až 18. storočia.

Národná botanická záhrada Kirstenbosch, Kapské mesto

Foto od wikimedia

Rozprestiera sa vedľa Národného parku Table Mountain v Južnej Afrike. Má rozlohu 530 hektárov, no pestuje sa na menej ako 10% pôdy, zvyšok sú prirodzené voľne rastúce rastliny. Táto oblasť chráni pôvodnú faunu a unikátnu krajinu Južnej Afriky, čistú vegetáciu, ako aj známe čajovníky: rooibos a honeybush. V záhrade nájdete napríklad kolekciu sôch, vrátane busty Nelsona Mandelu, radu afrických kamenných plastik, ale aj dinosaurov v životnej veľkosti.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.