V priebehu histórie ľudia žuli všetko: od živice a parafínového vosku až po aktuálne žuvačky, ktoré sú na žutie určené. Napríklad pred 5 000 rokmi ľudia žuvali kúsky dechtu z brezovej kôry. Decht má antiseptické vlastnosti a ďalšie liečivé účinky, rovnako ako moderné žuvačky. Je zrejmé, že žuvačky ponúkajú viac ako svieži dych. Čo všetko sa dozviete.

Žuvačky majú vplyv na zuby

Výhody: Žuvačka bez cukru je účinný prostriedok na ničenie baktérií. Chráni vaše zuby pred kazom a zápalom ďasien spúšťaním ďalších slín, ktoré odplavujú kyseliny a zvyšky jedla. Žuvačky tiež dokážu posilniť sklovinu.
Nevýhody: Ak vaša žuvačka obsahuje cukor, tak v takom prípade bude mať negatívny vplyv na zdravie zubov. Baktérie, ktoré žijú v ústnej dutine trávia cukor skôr ako sa dostane do žalúdka, čo vedie k hromadeniu povlaku na zuboch. Častokrát aj k vzniku zubného kazu.

Zlepšujú pamäť

, Toto je 8 účinkov, ktoré môže mať na vaše telo žuvačka

Zvyšujú srdcový rytmus, prietok krvi a dodávanie kyslíka do mozgu. Jedným z pozitívnych účinkov je aj kognitívna podpora, ktorá zlepšuje bdelosť, spracovanie myšlienok, rozhodovanie a pamäť. Bohužiaľ to nefunguje dlhodobo – funguje to totiž iba vtedy, ak žujete pred alebo počas náročných úloh.

Pomáhajú pri chudnutí

Výhody: Žuvačka môže niekedy potlačiť chuť do jedla. Po ranných žuvačkách majú ľudia tendenciu pociťovať menší hlad. Sú sladké a zároveň nízkokalorické. Zvyšujú tiež výdaj energie, naštartujú metabolizmus a po jedle sa budete cítiť menej unavení.
Zlé: Žuvací pohyb a neustále sliny však niekedy prinútia váš mozog k tomu, aby si myslel, že ste skutočne hladní. A mätová žuvačka vás tlačí skôr k tomu, aby ste siahli po nezdravom jedle, ako po zdravších variantoch (napríklad ovocí). 

Spôsobujú problémy s čeľusťou

, Toto je 8 účinkov, ktoré môže mať na vaše telo žuvačka

Neustále žuvanie môže viesť k poruche, ktorá nepríjemne ovplyvňuje čeľustné kĺby a svaly. Akýkoľvek pohyb čeľuste – jedenie, smiech alebo dokonca hovorenie – je v tých najhorších prípadoch sprevádzaný silnou bolesťou, ktorá sa niekedy rozšíri až na krk a plecia. Riziko je obzvlášť vysoké, ak žujete v stresových chvíľach, pretože ľudia majú vtedy tendenciu zatínať zuby nevedomky.

Ovplyvňujú tráviaci systém

Výhody: Extra produkcia slín účinne pomáha napríklad s kinetózou. Niektorí tvrdia, že žuvačky v tomto smere účinkujú lepšie ako lieky, pretože rovnako rýchlo znižujú pravdepodobnosť zvracania, nepríjemných pocitov v bruchu a nevoľnosti, no sú podstatne lacnejšie a ľahšie dostupné.
Nevýhody: Beda vám, ak máte citlivý žalúdok alebo tráviace ťažkosti. Pri žuvaní naplníte žalúdok plynom, ktorý môže viesť k nadúvaniu. Sladidlá používané v žuvačkách u niektorých pôsobia ako preháňadlo, spôsobujú kŕče, bolesti brucha a hnačky. Pozor nato.

Znižujú pálenie záhy

, Toto je 8 účinkov, ktoré môže mať na vaše telo žuvačka

Žuvačka po jedle môže znížiť hladinu kyseliny v pažeráku. Tok slín totiž zriedi a neutralizuje kyselinu po ťažkom jedle. Môže tak pomôcť znížiť reflux kyseliny a pálenie záhy.

Ovplyvňuje mozog

Výhody: žuvanie žuvačiek je antistresové a zlepšuje náladu. Žúvaním viete znížiť hladiny kortizolu, stresového hormónu a prosté žuvanie je pre väčšinu ľudí relaxačné. Dokáže rozptýliť úzkosť i únavu a zvýšiť náladu.
Nevýhody: Neustály tlak na našu čeľusť však môže zvýšiť množstvo a frekvenciu migrén a bolesti hlavy. V horšom prípade to môže viesť k chronickým bolestiam hlavy. Takže ak už máte predispozíciu k migréne, je lepšie sa úplne vyhnúť žuvačkám.

Zabraňujú infekciám uší

, Toto je 8 účinkov, ktoré môže mať na vaše telo žuvačka

Ušné infekcie sa objavujú, keď sa baktérie zhromažďujú v trubiciach spájajúcich nos a uši. Často to postihuje deti. Žuvačka, ktorá obsahuje prírodné sladidlo xylitol, pomáha predchádzať usadzovaniu baktérií.

 

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.