Včely sú úžasné stvorenia, čo sme vám už viackrát dokázali. Opeľujú, produkujú med, majú významný prínos pre biodiverzitu a niektorí sa dokonca vyjadrili, že sú na nich závislé celé ekonomiky. Povedali ste si, že je to málo? Tak dnes vám ukážeme, že tieto maličké zvieratká dokážu byť aj umelcami.

Umelec Tomáš Libertíny s pomocou včiel vytvoril bustu kráľovnej Nefertiti. A aj napriek schopnostiam týchto malých usilovných zvierat vás zrejme prekvapí ako si s úlohou dokázali poradiť. Tomáš je navyše Slovák, ktorý aktuálne žije v holandskom Rotterdame. Tvorí umenie, ktoré ukazuje krásu a inteligenciu samotnej matky prírody a v neposlednom rade skúma vzťah medzi človekom a prírodou.

Posledné dva roky pracoval umelec na buste egyptskej kráľovnej Nefertiti, ktorú nazval Eternity. Namiesto bežných materiálov ako hlina, ktoré používajú pri svojej tvorbe sochári, uprednostnil včelí vosk. Táto práca nebola taká náročná pre samotného Tomáša, keďže nechal pracovať včely, presnejšie 60 000 včiel, ktoré si s úlohou dokonale poradili. Jediné, čo umelec spravil bolo, že zostrojil 3D rám. 

Amsterdamská galéria Rademakers, v ktorej je busta vystavená, ju teraz predáva za neuveriteľných 38 000 eur.

Pozrite si aj ďalšie diela od Tomáša:

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.