Vedci použili nový slnečný ďalekohľad na zachytenie najpodrobnejších snímok povrchu Slnka na svete. Tento úspech zároveň ocenili ako historický medzník pre vstup do novej éry slnečnej astronómie.

Novo vydané snímky zo solárneho teleskopu Daniel K. Inouye od National Science Foundation (NSF) odhaľujú bezprecedentné detaily slnečného povrchu a zobrazujú produkty svetovej úrovne, ktoré pochádzajú z tohto významného 4-metrového slnečného ďalekohľadu. Aktivita na slnku, známa ako vesmírne počasie, môže ovplyvniť systémy aj na Zemi. Magnetické výbuchy na slnku dokonca môžu ovplyvniť leteckú dopravu, narušiť satelitnú komunikáciu a znížiť energetické siete, spôsobiť dlhotrvajúce výpadky energie a vypnúť technológie ako napríklad GPS.

Foto od youtube

Obrázok ukazuje vzor turbulentnej vriacej plazmy, ktorá pokrýva celé slnko. Bunkové štruktúry – každá o veľkosti Texasu – sú podpisom násilných pohybov, ktoré prenášajú teplo z vnútra slnka na jeho povrch. Táto horúca slnečná plazma stúpa v jasných centrách buniek, ochladzuje sa a potom klesá pod hladinu v tmavých pruhoch v procese známom ako prúdenie. „Tento obrázok je len začiatok,“ povedal David Boboltz, programový riaditeľ divízie astronomických vied NSF, ktorý dohliada na výstavbu a prevádzku zariadenia. „V nasledujúcich šiestich mesiacoch bude tím vedcov, inžinierov a technikov pokračovať v testovaní a uvádzaní ďalekohľadu do prevádzky, aby bol pripravený na použitie medzinárodnou solárnou vedeckou komunitou,“ dodal.

Solárny ďalekohľad tak bude zhromažďovať viac informácií o slnku počas prvých 5 rokov, ako boli zozbierané spolu všetky údaje o slnečnom žiarení od roku 1612, kedy Galileo namieril ďalekohľad na slnko. Ďalekohľad bude taktiež schopný mapovať magnetické polia vnútri slnečnej koróny, kde sa objavujú slnečné erupcie, ktoré môžu ovplyvniť život na Zemi. Pomôže pochopiť čo riadi vesmírne počasie a tiež pomôže lepšie predpovedať slnečné búrky.

Foto od youtube

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.