Obezita je choroba, ktorej sa všetci chceme vyhnúť. Teda, väčšina z nás. Dnes, v dobe internetu je veľmi ľahké nájsť si odporúčanú diétu, alebo rôzne iné užitočné informácie ohľadom správneho stravovania, cvičenia a chudnutia ako takého. To však až do chvíle, kým nenatrafíte ne nepravdivé informácie, ktoré však laik málokedy dokáže rozoznať. Na internete totiž nájdete množstvo dezinformácií. A poďme si teraz niektoré z takýchto mýtov predstaviť.

Všetky kalórie sú rovnaké

Nie sú rovnaké, sú dobré a zlé. Kalórie, ktoré prijímate zo zeleniny sú dobré, zatiaľ čo kalórie, ktoré prijímate pri konzumácii hamburgerov, sú zlé. Je to preto, že množstvo inzulínu uvoľňovaného v tele závisí viac od typu kalórií, ako od množstva kalórií.

Vyberajte diétne potraviny alebo potraviny s nízkym obsahom tuku

Spracované, nízkotučné alebo „diétne“ potraviny sa často považujú za ideálnu voľbu, pokiaľ ide o chudnutie, ale to nemusí byť vždy pravda. Mnohé z týchto tzv. zdravých potravín sú často nabité cukrom, aby sa zlepšila ich chuť. Častokrát pôsobí jedlo s nízkym obsahom tukov pocit, že ste hladní, a preto nakoniec zjete viac, ako je vhodné. Oveľa zdravšie je zvoliť si kombináciu výživných a minimálne spracovaných potravín.

Nejedzte veľa bielkovín

Bielkoviny sú najdôležitejšou výživnou látkou pri chudnutí. Strava s vysokým obsahom bielkovín zlepšuje metabolizmus, znižuje chuť do jedla a má pozitívny vplyv na niekoľko hormónov regulujúcich váhu. Pomáha tiež chrániť svalovú hmotu počas chudnutia.

Nedostatok vlákniny vo vašej strave

Pridanie dostatočného množstva vlákniny do jedla vám môže pomôcť naplniť chuť do jedla. Vláknina tiež pomáha pri chudnutí tým, že telo absorbuje menej kalórií z iných potravín. Štúdie ukazujú, že zdvojnásobenie denného príjmu vlákniny môže viesť k absorpcii až 130 kalórií. Do svojho jedla môžete pridať vlákninu tak, že vo svojej strave urobíte malé zmeny, akou je napr. konzumácia hnedého celozrnného chlebu namiesto normálneho bieleho chlebu.

Vynechávania raňajok

Ďalšou radou, ktorú často počúvame je, aby ste nikdy nevynechali raňajky. Táto rada nie je úplne pravdivá. Štúdia zistila, že ľudia, ktorí neraňajkujú konzumovali pri obede viac kalórií v porovnaní s tými, ktorí raňajky mali. Keď sa však spočítali kalórie spotrebované počas celého dňa zistilo sa, že v priemere spotrebovali o 408 kalórií menej.

Pitie balených džúsov

Ľudia, ktorí sa usilujú o chudnutie, väčšinou prestávajú piť sladené nápoje. Často však zabúdajú na balené ovocné šťavy. Dokonca aj 100% ovocná šťava je naplnená dostatočným množstvom cukru, aby vám vaše plány na chudnutie veľmi zmenili.

Celé či pokrájané?

Najhoršími vinníkmi priberania sú vysoko spracované potraviny. Štúdie naznačujú, že takéto potraviny (napr. hranolky) sú hlavným prispievateľom k súčasnej epidémii obezity. Čiže pre lepšie pochopenie ide o to, že najlepšie je skonzumovať celý uvarený zemiak, ako vyprážané hranolky.

Čerstvé ovocie

Jedzte ho. Najlepšie ovocie na chudnutie sú melóny, hrušky, jablká a grapefruity. Odporúča sa nakupovať iba tie potraviny, o ktorých viete, že ich môžete zjesť čerstvé.

fresh fruits fotografia
Foto od pixel2013

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.