História a predmety z minulosti sú vždy niečo, čo nás dokáže prekvapiť. Je totiž zaujímavé sledovať ako kedysi vyzerali rôzne veci, ktoré využívame aj dnes, no už vyzerajú inak a sú modernejšie. Tak či onak, historické predmety sú vzácne, pretože nám toho vedia prezradiť veľmi veľa o minulosti.

Dnes vám ukážeme starú paletu na farby, ktorá sa využívala ešte v starovekom Egypte. Na palete je vyryté meno Amenhotepa III a momentálne sa nachádza v múzeu Met. Toto múzeum má vo svojej zbierke viacero cenných vecí a takou je aj táto slonovinová paleta z rokov 1390 – 1352 pred naším letopočtom. Bola vyrobená z jedného kusu slonoviny a v nej bolo vyhĺbených 6 jamiek na farbu, ktorej pozostatky tam stále sú.

Predpokladá sa, že meno vyryté na palete patrí vtedajšiemu vládcovi, za ktorého vlády Egypt prosperoval. Vládca mal rád umenie a snažil sa ho preniesť aj do obdobia Novej ríše. V palete je ešte stále vidieť pozostatky farby, a to modrú, zelenú, žltú, hnedú, červenú a čiernu. Tento predmet získal najskôr lord Carnarvon, no v roku 1926 ho prevzalo múzeum.

V múzeu sa tiež nachádza iná paleta Amenemopeta z osemnástej dynastie:

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.