Už ste zrejme všetci počuli o dedinke s názvom Čičmany. Ich typické vzory sa objavujú už takmer všade. Od oblečenia na bežné nosenie až po úbory pre profesionálnych športovcov. Folklór je jednoducho našou pýchou a čoraz viac sa derie do povedomia. Veľa ľudí sa snaží o to, aby sa nevytratil, ale práve naopak, snažia sa ho zveľaďovať. Veď toto naše bohatstvo by bol hriech zanedbávať.

Photo by wikimedia

Prvé zmienky o obci sa objavili už v roku 1272. Leží v Žilinskom okrese, kde je aj najvyššie položenou obcou. Nie je to však len taká obyčajná dedinka. Jej bohatstvo spočíva v tom, že sa tam zachovala unikátna starobylá architektúra. V roku 1977 vyhlásili jej dolnú časť za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry, práve kvôli ochrane vzácnych domčekov. Ako vyzerajú? Nuž, sú to maľované zrubové drevenice s typickými vzormi. Ľudové tradície tam dlhodobo pretrvávajú a úspešne sa ich darí nielen udržovať, ale aj zveľaďovať.

Photo by wikimedia

Technika, ktorou sa zdobia drevenice, vyšívajú obrázky i napr. ich krásne stroje, sa nazýva geometrická ornamentika.

Photo by flickr
Photo by wikimedia

V Čičmanoch nájdete národopisnú expozíciu, barokovo-klasicistický kaštieľ, barokový kostol Nájdenia sv. Kríža i drevenice so zachovanou ornamentálnou výzdobou. Komplex ľudovej architektúry, ktorý je pozoruhodný jeho zachovalosťou a štýlovou jednotnosťou, vyhlásili v roku 1979 za pamiatkovú rezerváciu.

Photo by wikimedia

V dvoch budovách vám dokonca predstavia spôsob života, miestne zvyky, kroje, šaty a iné kultúrne predmety. Pôvodne žilo v obci viac ako 1200 ľudí, no dnes ich je už len 200. Okrem iného, Čičmany sa rozprestierajú v krásnej prírode, ktorú obklopujú hory. Patria tiež medzi posledné bašty ľudovej tvorivosti, zachovalej architektúry a nekomerčnej ľudovej zábavy.

Photo by wikimedia

Ak však chcete zažiť tamojšiu atmosféru a krásne prostredie, okúste to na vlastnej koži. Je to slovenský skvost, na ktorý môžeme byť právom hrdí. A ako sa hovorí: lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť.

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť