Toto má byť najpokročilejšie umelé srdce, ktoré môže zachrániť veľa životov

366

Francúzsky startup tvrdí, že vytvoril najpokročilejšie umelé srdce na svete a využívať sa začne už tento rok. Spoločnosť Carmat má v pláne začať predávať toto umelé srdce už na jar. Zariadenie by sa tak stalo jedným z prvých kompletne umelých sŕdc, ktoré by sa v medicíne začalo využívať.

Foto od Facebook

Vôbec prvé umelé srdce bolo implantované psovi ešte v roku 1937 a človeku v roku 1967 v Južnej Afrike. Samotná francúzska spoločnosť vyvíja umelé srdce už celých 27 rokov a konečne sa im podarilo získať európske regulačné schválenie. Srdce s názvom Aeson váži trikrát toľko ako priemerné ľudské srdce a poháňajú ho lítiovo-iónové batérie.

Srdce má snímače a hydraulický systém je navrhnutý tak, aby napodobňoval normálny prietok krvi a dokáže prietok aj meniť v prípade potreby. Avšak, spoločnosť Carmat má stále veľa práce, aby mohlo byť toto ich srdce ponúkané na celom svete. Hodnota spoločnosti je v súčasnosti 496 miliónov dolárov a po európskom schválení srdca jej hodnota stúpla až o 34%.

Foto od Facebook

Pravdou síce je, že srdce nemôže byť využité univerzálne a nevyrieši problém ani trvalo, no vzhľadom na to, že čakacia doba na transplantáciu je veľmi dlhá, tak v takom prípade by mohol Aeson zachrániť viacero životov.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre