Ľudské oko je schopné vidieť viac ako 7 miliónov farieb. Vďaka tomu to vieme rýchlo využiť vo svoj prospech a uľahčiť si život. Tento článok sa týka predmetov, ktoré majú svoju typickú farbu a možno neviete prečo, no má to svoj dôvod.

Požiarne hydranty

Foto od brightside

Majú rôzne farby a to podľa toho, koľko litrov za minútu dokážu vyprodukovať. No všeobecne platí, že najobľúbenejšie farby sú červená, oranžová, zelená a modrá.

Komerčné lietadlá

white plane fotografia
Foto od wbaiv

Mnoho komerčných lietadiel je bielych, aby odrážali slnečné svetlo. Pomôže to znížiť škody spôsobené slnkom, zabráni prehriatiu lietadla a pomáha to tiež znížiť čas potrebný na zaparkovanie.

Pneumatiky

tires fotografia
Foto od Free-Photos

Guma, ktorá sa používa na výrobu pneumatík, je v skutočnosti biela, ale na predĺženie životnosti sa pridávajú rôzne sadze. A práve oni spôsobujú čiernu farbu. Sadze taktiež zvyšujú pevnosť a životnosť pneumatík odvádzaním tepla a ich ochranou pred UV svetlom.

Semafory

Foto od brightside

Určite mnohí viete, čo znamenajú jednotlivé farby. Existuje však dôvod, prečo boli práve tieto tri vybrané. Červená je farba s najdlhšou vlnovou dĺžkou, čo znamená, že je viditeľná z väčšej vzdialenosti, žltá má kratšiu vlnovú dĺžku ako červená, ale dlhšiu ako zelená. Ich viditeľnosť je taktiež dobrá, keď sa svetlá menia zo zelenej na oranžovú alebo naopak.

Zebra

Foto od brightside

Kontrastné čierne a biele farby na prechodoch sú viditeľné už z diaľky. Dáva to vodičom dostatok času na zníženie rýchlosti. Tieto dve kontrastné farby tiež pomáhajú chodcom vyniknúť v pozadí.

Školské autobusy

Foto od brightside

Žltá farba bola vybraná z bezpečnostných dôvodov. Kontrastné žlté a čierne farby školských autobusov tiež slúžia na to, aby si ich študenti ľahko všimli. Tieto dve farby zároveň pomáhajú aj ostatným vodičom s tým, aby školský autobus nemali možnosť prehľadnúť ani v zlej viditeľnosti.

Taxíky

Foto od brightside

Podobne ako školské autobusy, žltá farba použitá na taxíkoch uľahčuje ich rozpoznanie. Treba dodať, že táto farba sa ľahko odlišuje od ostatných na cestách.

Futbalové lopty

Foto od brightside

Keď sa futbalové lopty začali vyrábať z plastu, boli celé biele. Spoločnosť Adidas sa však rozhodla pridať aj čiernu farbu. Čiernobiele lopty sa totiž dali omnoho ľahšie spozorovať v televízii, pretože v tom čase boli iba čierno-biele obrazovky.

Toaletný papier

toilet paper fotografia
Foto od Ronaldc5

Toaletný papier má bielu farbu, pretože je vybielený. Bez bielidla by mal hnedastú farbu. Farebný je tak pre spoločnosti drahší, pretože ho musia farbiť, ale nielen preto. Farebný toaletný papier sa nerozkladá tak rýchlo, ako biely a mnoho lekárov s ním tiež spája zvýšené zdravotné riziká.

Platformy sociálnych sieti

Foto od brightside

Hoci existujú logá moderných aplikácii rôznej farby, veľa z nich používa modrú. Je to preto, že modrá farba je spojená s intelektom a mysľou a tie zas s komunikáciou. Táto farba tiež predstavuje bezpečnosť a spoľahlivosť. Spoločnosti pôsobiace v oblasti sociálnych sieti chcú, aby sa ľudia pri komunikácii s ostatnými cítili bezpečne.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.