A vlastne niektoré z týchto vecí ani mnohí ľudia nemajú. Luxus a pohodlie nášho života často berieme ako samozrejmosť. Medzi tieto samozrejmosti v živote patria tie, ktoré často ignorujeme a za ktoré nevieme byť patrične vďační, ako napríklad čistá pitná voda alebo teplá voda a mnoho iného. Vybrali sme 10 najzákladnejších.

Milujúca rodina

Ako dieťa ste sa možno často cítili podráždení alebo dokonca nemilovaní, keď sa vás rodičia pokúšali učiť disciplínu alebo zakazovali veci, ktoré pre vás neboli dobré. Mali by ste však byť vďační za všetku ich lásku a neúnavné úsilie v snahe vychovávať svoje deti ako zodpovedných a čo možno najlepších ľudí. Predtým, ako argumentujete, že mať milujúcu rodinu je právo, nezabudnite, že viac ako 150 miliónov detí na celom svete sú siroty, ktoré nikdy nedostali takú lásku a starostlivosť ako vy.

Domov

V dnešnom rýchlo sa rozvíjajúcom svete niekedy zabúdame na dôležitosť strechy nad našimi hlavami a pohodlia. To však nie je niečo, čo by malo byť považované za samozrejmosť. Podľa štúdie univerzity v Yale je viac ako 150 miliónov ľudí nútených tráviť noci bez domova a 1,6 miliardy ľudí na celom svete nemá adekvatné bývanie.

Pitná voda a elektrina

Pre mnohých je dostať sa k pitnej vody jednoduché – otočením kohútika. Podobne to platí pre elektrinu a internet. Stali sa takou podstatnou súčasťou našich životov, že je ťažké si predstaviť život bez nich. Avšak, treba si uvedomiť, že jeden z troch ľudí nemá prístup k pitnej vode. Odhaduje sa, že do roku 2025 bude polovica svetovej populácie žiť v oblastiach s nedostatkom vody. Čo sa týka elektriny, tak tam to nie je o nič lepšie, keďže jeden zo 6 ľudí žije bez nej.

Teplá tečúca voda

Veľká časť ľudskej populácie žije bez prístupu k bezpečne konzumovateľnej vode. Pre týchto ľudí je len jej samotné získanie problémom, nehovoriac o sprchovaní sa v čistej a teplej vode. Viac ako 800 miliónov ľudí musí za ňou cestovať a stáť v rade najmenej 30 minút, aby mali prístup k bezpečným zdrojom.

Čistý vzduch

Nikomu by nemal byť odopretý čistý vzduch na dýchanie. No nie všade to platí, pretože ľudia v niektorých krajinách sú nútení nosiť masky a používať čističe vzduchu vo svojich domovoch. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) až 92% svetovej populácie žije v oblastiach s nezdravou kvalitou ovzdušia, ktoré je zodpovedné za jedno z 8 úmrtí na celom svete. Takže, ak máte to šťastie, že ste medzi tými 8%, mali by ste byť za to viac než vďační.

Kvalitné vzdelanie

To však nie je pre všetkých ľahko prístupné. Ako zdôrazňuje UNICEF: Vzdelanie je jednou z najdôležitejších oblastí posilňovania postavenia žien. Viac ako 72 miliónov detí nechodí do školy a viac ako 750 miliónov dospelých ľudí je negramotných.

Priatelia

Štúdia zistila, že jeden z 10 ľudí v Spojenom kráľovstve nemá ani jedného blízkeho priateľa! Táto štúdia tiež zistila, že 19% ľudí sa nikdy alebo len zriedka vo svojom živote cítilo milovaných. Táto situácia je ešte horšia v Japonsku, kde 35,4% mužov tvrdilo, že nemá blízkeho priateľa.

Oslavy

Často hľadáme oslavy veľkých udalostí, zatiaľ čo prehliadame mnohé menšie príležitosti na oslavu. Treba si však uvedomiť aj to, že nie každý má na tomto svete možnosť oslavovať. Podľa údajov zverejnených indexom Global Slavery Index je dnes v niektorých formách otroctva uväznených viac ako 45 miliónov ľudí a mnohým ďalším hrozí, že sa do neho dostanú. Údajne sa každý rok zvyšuje počet novodobých otrokov.

Oblečenie a obuv

Foto od wikimedia

Prístup k dobrému oblečeniu a obuvi sa pre mnohých z nás nemusí javiť ako problém, ale pre väčšiu časť populácie, ktorá musí tvrdo pracovať aj na základné potreby života, sa nákup nových odevov môže zdať ako sen. Podľa údajov Svetovej banky žije asi 750 miliónov ľudí v extrémnej chudobe a prežívajú menej ako z 2 dolárov na deň.

Zdravý život a lekárska starostlivosť

Ak máte vy a vaši rodinní príslušníci aspoň relatívne zdravý život a prístup k dostupnej a dobrej lekárskej starostlivosti, mali by ste sa cítiť šťastní. Podľa spoločnej správy Svetovej banky a WHO nemôže najmenej polovica svetovej populácie dostať ani k základným zdravotným službám. A pre tých šťastných chudobných, ktorí si môžu dovoliť aspoň určitú formu zdravotnej starostlivosti, sú náklady také vysoké, že ich to finančne zruinuje.

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.