Nová štúdia, publikovaná v časopise Nature, odhalila niekoľko nepreskúmaných časti jednotlivých krajín. Na čele je Rusko s viac ako 15 miliónmi kilometrov štvorcových divočiny. V štúdii sa pozreli na suchozemské aj morské divočiny.

Suchozemská divočina sa nachádza v Číne, Alžírsku, Líbyi, Nigeri, Mauritánii, Mali, Čade, Grónsku a Egypte. Morská divočina zas v Kiribati, Novom Zélande, Dánsku a Nórsku. Iba niekoľko európskych krajín sa môže pochváliť suchozemskou divočinou, a to vrátane Islandu, Fínska a Švédska.

Štúdia bola uverejnená s cieľom zdôrazniť rýchly úpadok týchto životne dôležitých ekosystémov a vyzvať tak vlády sveta, aby urobili viac pre ich ochranu. „Pred sto rokmi sa iba 15 percent povrchu Zeme používalo na pestovanie plodín a chov dobytka. Dnes je viac ako 77% pôdy a 87% oceánu upravených priamymi účinkami ľudskej činnosti.“

Rebríček 20 krajín, v ktorých sa nachádzajú najmenej prebádané miesta:

Rusko
Kanada
Austrália
USA
Brazília
Francúzsko
Kiribati
Čína
Nový Zéland
Alžírsko
Líbya
Dánsko
Nigéria
Mauritania
Mali
Nórsko
Čad
Spojené kráľovstvo
Grónsko
Egypt

Bližšie si teraz popíšeme len zopár z vyššie spomínaných miest a začneme tou najdivokejšou krajinou – Ruskom.

Sakha, Rusko

Toto je ten najdivokejší kút najdivokejšej krajiny. Ruská republika Sakha, známa tiež ako Yakutia, je veľká približne ako India. Krajina má však menej ako jeden milión obyvateľov, z toho asi tretina žije v hlavnom meste Jakutsk. To tiež naznačuje, že v krajine existuje veľa lesov, stepí a hôr, ktoré „čakajú“ na preskúmanie. Mnohí žijú tradičným nomádskym životným štýlom a živia sa prevažne lovom. Medzi tých, ktorí prenikli do najhlbších, najtmavších kútov Sakhy, patrí aj Alexander Khimushin. Pre svoj fotografický projekt strávil šesť mesiacov s odľahlými kmeňmi na Sibíri. Práve v tejto krajine nájdete aj najchladnejšiu obývanú obec na svete s názvom Oymyakon.

sakha russia fotografia
Foto od trolleway

Vale do Javari, Brazília

Tento región nachádzajúci sa v blízkosti hranice s Peru, je jedným z najmenej preskúmaných. Je to preto, že Vale do Javari je jedno z najväčších domorodých území v Brazílii a domovom najmenej 14 nekonzistentných kmeňov, čo predstavuje najväčšiu koncentráciu na svete. O tom, že je región veľmi neprístupný, značí aj jeho najvyššia hora v celej krajine – Pico da Neblina, ktorú objavili až v roku 1950.

Photo by wikimedia

Nový Zéland

Zhruba 3,7 milióna turistov navštívilo Nový Zéland v roku 2017. Je to vysoké číslo, no neznamená to, že tento štát je rovnako preskúmaný. Pre moderných cestovateľov hľadajúcich odľahlosť, musí byť cieľovou destináciou Fiordland – ľadovcová krajina s nádhernými vrcholmi, vodopádmi, vzdialenými jazerami a fjordmi.

Photo by wikimedia

Grónsko

Na 971 245 kilometrov štvorcových, čo je štvornásobok veľkosti Veľkej Británie, sa nachádza národný park s názvom Northeast Greenland, ktorý je najväčšou chránenou oblasťou celej našej planéty – a úplne opustený. Neexistuje tam žiadne trvalé ľudské obyvateľstvo a vedci tam prichádzajú iba v lete.

Photo by wikimedia

Madagaskar

Madagaskar bol kolonizovaný len pomerne nedávno – okolo roku 500, čo znamená, že má množstvo endemických rastlinných a živočíšnych druhov, ktoré prežili. Jeho najmenej preskúmaný kút je Národný park Tsingy de Bemaraha, ktorý pokrýva značný kus západnej polovici ostrova. Je to nepreniknuteľné bludisko kaňonov, jaskýň a tunelov, takže tamojšie zvieratá sú do značnej miery nerušené.

Photo by wikimedia

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.