Nová štúdia, publikovaná v časopise Nature, odhalila niekoľko nepreskúmaných časti jednotlivých krajín. Na čele je Rusko s viac ako 15 miliónmi kilometrov štvorcových divočiny. V štúdii sa pozreli na suchozemské aj morské divočiny.

Suchozemská divočina sa nachádza v Číne, Alžírsku, Líbyi, Nigeri, Mauritánii, Mali, Čade, Grónsku a Egypte. Morská divočina zas v Kiribati, Novom Zélande, Dánsku a Nórsku. Iba niekoľko európskych krajín sa môže pochváliť suchozemskou divočinou, a to vrátane Islandu, Fínska a Švédska.

Štúdia bola uverejnená s cieľom zdôrazniť rýchly úpadok týchto životne dôležitých ekosystémov a vyzvať tak vlády sveta, aby urobili viac pre ich ochranu. “Pred sto rokmi sa iba 15 percent povrchu Zeme používalo na pestovanie plodín a chov dobytka. Dnes je viac ako 77% pôdy a 87% oceánu upravených priamymi účinkami ľudskej činnosti.”

Rebríček 20 krajín, v ktorých sa nachádzajú najmenej prebádané miesta:

Rusko
Kanada
Austrália
USA
Brazília
Francúzsko
Kiribati
Čína
Nový Zéland
Alžírsko
Líbya
Dánsko
Nigéria
Mauritania
Mali
Nórsko
Čad
Spojené kráľovstvo
Grónsko
Egypt

Bližšie si teraz popíšeme len zopár z vyššie spomínaných miest a začneme tou najdivokejšou krajinou – Ruskom.

Sakha, Rusko

Toto je ten najdivokejší kút najdivokejšej krajiny. Ruská republika Sakha, známa tiež ako Yakutia, je veľká približne ako India. Krajina má však menej ako jeden milión obyvateľov, z toho asi tretina žije v hlavnom meste Jakutsk. To tiež naznačuje, že v krajine existuje veľa lesov, stepí a hôr, ktoré “čakajú” na preskúmanie. Mnohí žijú tradičným nomádskym životným štýlom a živia sa prevažne lovom. Medzi tých, ktorí prenikli do najhlbších, najtmavších kútov Sakhy, patrí aj Alexander Khimushin. Pre svoj fotografický projekt strávil šesť mesiacov s odľahlými kmeňmi na Sibíri. Práve v tejto krajine nájdete aj najchladnejšiu obývanú obec na svete s názvom Oymyakon.

sakha russia fotografia
Foto od trolleway

Vale do Javari, Brazília

Tento región nachádzajúci sa v blízkosti hranice s Peru, je jedným z najmenej preskúmaných. Je to preto, že Vale do Javari je jedno z najväčších domorodých území v Brazílii a domovom najmenej 14 nekonzistentných kmeňov, čo predstavuje najväčšiu koncentráciu na svete. O tom, že je región veľmi neprístupný, značí aj jeho najvyššia hora v celej krajine – Pico da Neblina, ktorú objavili až v roku 1950.

Photo by wikimedia

Nový Zéland

Zhruba 3,7 milióna turistov navštívilo Nový Zéland v roku 2017. Je to vysoké číslo, no neznamená to, že tento štát je rovnako preskúmaný. Pre moderných cestovateľov hľadajúcich odľahlosť, musí byť cieľovou destináciou Fiordland – ľadovcová krajina s nádhernými vrcholmi, vodopádmi, vzdialenými jazerami a fjordmi.

Photo by wikimedia

Grónsko

Na 971 245 kilometrov štvorcových, čo je štvornásobok veľkosti Veľkej Británie, sa nachádza národný park s názvom Northeast Greenland, ktorý je najväčšou chránenou oblasťou celej našej planéty – a úplne opustený. Neexistuje tam žiadne trvalé ľudské obyvateľstvo a vedci tam prichádzajú iba v lete.

Photo by wikimedia

Madagaskar

Madagaskar bol kolonizovaný len pomerne nedávno – okolo roku 500, čo znamená, že má množstvo endemických rastlinných a živočíšnych druhov, ktoré prežili. Jeho najmenej preskúmaný kút je Národný park Tsingy de Bemaraha, ktorý pokrýva značný kus západnej polovici ostrova. Je to nepreniknuteľné bludisko kaňonov, jaskýň a tunelov, takže tamojšie zvieratá sú do značnej miery nerušené.

Photo by wikimedia

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť