Trinidad a Tobago, ležiace na východe Karibskej oblasti, pozostávajú z dvoch hlavných – Trinidad a Tobaga – a niekoľko menších ostrovov. Nájdete tu všetko, čo od Karibiku očakávate: množstvo paliem, nádherných pláží, bohatú flóru a faunu a slnko počas celého roka. Napriek všetkému vymenovanému stále váhate, či túto unikátnu krajinu navštíviť? Radi vás presvedčíme, že to skutočne stojí za to.

1. Najštipľavejšia čili paprička na svete

Zdroj: BigSevenTravel

Paprička s názvom Moruga Scorpion je s 1,2 miliónmi jednotiek Scovilleho stupnice (SHU) najpálivejšou papričkou na svete. Obsahuje rovnaké množstvo kapsaicínu – chemickej zlúčeniny, ktorá aktivuje receptory v nervových zakončeniach – ako slzný sprej využívaný v oblasti orgánov činných v trestnom konaní.

2. Obľúbené limbo máme vďaka Trinidad a Tobagu

Zdroj: BigSevenTravel

Známe najmä medzi mladými ľuďmi a ľuďmi pod vplyvom alkoholu – limbo je prosto párty klasika. Vedeli ste však, že má korene práve v tejto krajine? Tanečníci zvykli podliezať väčšinou horiacu tyč až do výšky 22 centimetrov od zeme.

3. Obdivuhodná flóra a fauna

Zdroj: BigSevenTravel

Trinidad a Tobago je nebom pre milovníkov divej prírody – tvorí ju 2200 druhov rastlín, 400 druhov vtákov, 100 druhov cicavcov, 85 druhov plazov a 30 druhov obojživelníkov. Pláž Grand Riviere je domov druhej najväčšej korytnačky na svete, ktorá kladie vajíčka v období medzi marcom a septembrom. Tisícky mladých korytnačiek však v roku 2012 zahynuli v dôsledku nevydarených stavebných prác.

4. Prvá tmavá víťazka Miss Universe pochádza z Trinidad a Tobaga

Zdroj: BigSevenTravel

V roku 1977 vyhrala vtedy 24-ročná Janelle Commissiong titul Miss Universe. Okrem nej odtiaľ pochádzajú svetoznámi atléti, hudobníci a politici. Legendárny Brian Lara, ale aj popová senzácia Nicki Minaj sa narodili práve v Trinidad a Tobagu.

5. Patrí medzi najbohatšie ostrovy Karibiku, má však aj najvyššie percento vrážd

Zdroj: BigSevenTravel

Má obrovské zásoby ropy a plynu, od čoho je závislá väčšina ich ekonomiky. Okrem toho sa však umiestilo aj v jednom z nepríjemnejších rebríčkov – obsadilo desiate miesto (na svete) v počte vrážd. V roku 2015 to bolo 30,9 vrážd na 100 000 ľudí.

6. Tobago dostalo názov po fajke

Zdroj: FlyAndSea

Miestni ju, totižto, nazývajú “tovago”. Niektorí dokonca tvrdia, že samotný ostrov má tvar fajky.

7. Obrovská socha Hanuman Murti

Zdroj: OnHisOwnTrip

Trinidad je sídlom jednej z najväčších sôch Hanuman Murti na svete. Meria takmer 26 metrov.

8. Najväčší mozgovitý koral

Zdroj: OnHisOwnTrip

Termín “mozgovitý koral” odkazuje na koralové kolónie Merulinidae a Mussidae. Tie svojím zjavom pripomínajú ľudský mozog. Mozgovitý koral v Trinidad a Tobagu je vysoký 3 metre a široký až 5,3 metra.

9. Trinidad sa pôvodne volalo Lere

Zdroj: OnHisOwnTrip

Lere znamená “Zem kolibríka” – spája sa s vysokým percentom vtáctva na území ostrova. Veľmi rozšíreným je práve kolibrík, žije tu až 18 druhov tohto vtáka.

10. Najstarší chránený dažďový prales

Zdroj: OnHisOwnTrip

Tobago Main Rigde Forest Reserve je zaznamenaný ako najstarší chránený dažďový prales. Zároveň je ideálnym miestom na túru a pozorovanie vtáctva.

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.