Keď sa ľudí opýtajú aké sú ich obľúbené vtáky, zvyčajne povedia orly kráľovské, jastraby či sovy. Niektorí sú však toho názoru, že skutočným kráľom všetkých vtákov je farebný tukan s veľkým zobákom. Tieto vtáky sú úplne iné ako ostatné a dozviete sa prečo. Vedeli ste, že tukany vyzerajú mimoriadne zaujímavo, keď spia? Poznáte účel ich veľkého zobáku? Alebo už ste niekedy videli ako vyzerá kostra tukana? Odpovede sú fascinujúce, takže neprestávajte čítať.

Keď počujete slovo tukan, je veľmi pravdepodobné, že pred očami sa vám objaví jeden konkrétny rod, ktorým je Ramphastos. S ich oranžovými zobákmi a čiernobielym perím je ťažké zameniť si ich s iným vtákom. Typické? Skôr výnimočné. Tukanov zobák má sieť krvných ciev a rozširuje ich podľa potreby tak, aby ochladil svoju telesnú teplotu – rovnako ako slony, ktoré na to zas používajú svoje veľké uši. Ich zobáky sú v podstate rovnako dlhé ako ich zvyšná časť tela. Existujú však 4 ďalšie rody tukanov, a to vrátane Andigeny (horské tukany), Selenidera (dichromatické tukany), Pteroglossus (araçaris) a Aulacorhynchus (zelené tukany).

Majú špeciálne upravené chvostové stavce, ktoré im umožňujú obtočiť chvostové perie okolo hlavy. Takže keď sa skrútia počas spánku, vyzerajú ako guľa určená pre nejaký veľmi zvláštny šport. Ich jazyk vyzerá taktiež čudne – ako perie a môže byť až 15 centimetrov dlhý. Vzhľadom na veľkosť zobáka by bolo rozumné myslieť si, že váži veľa kilogramov, ale v skutočnosti je z dôvodu malých vzduchových otvorov dosť ľahký. Svoje meno dostali podľa zaniknutého jazyka domorodých obyvateľov Tupi z Brazílie. Tupi tieto vtáky nazývali „tukana“ a ich meno sa v priebehu storočí príliš nezmenilo.

Belize je krajina, ktorá má ako svojho národného vtáka práve tohto. Živia sa hlavne ovocím. Označujú ich však za všežravcov, čo znamená, že jedia aj zvieratá ako sú jašterice, vtáky či hmyz. V podstate si predstavte, že ste vegán, ale zrazu ste umiestnení na vzdialenú planétu mäsožravcov bez ovocia, zeleniny, rastlín alebo orechov a jediným zdrojom potravy sú zvieratá. Tukany sú niekedy v podobnej situácií, a preto neodmietnu ani mäsovú stravu.

Takto vyzerajú mláďatá:

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.