Čo spôsobuje turbulencie v lietadlách a ako sa s nimi čo najlepšie popasovať? Dozviete sa však viac

3019

Turbulencie počas letu neznáša každý dobre, mnohí sa lietania práve kvôli ním boja. Je to niečo, s čím sa musíte popasovať častokrát nečakane. Dôležité je uistiť sa, že lietadlá sú navrhnuté tak, aby odolali aj silnejším turbulenciám, zatiaľ čo piloti a letušky sú dostatočne vyškolení na to, aby vás dokázali cez ne dobre previesť.

aeroplane fotografia
Foto od RyanMcGuire

Čo sú to turbulencie? 

Turbulencie častokrát vznikajú kvôli tzv. brázde, kedy sa vzduch správa ako tekutina. To je dôvod, prečo sú lietadlá vo vzduchu od seba takto vzdialené, a to výškou, ale aj dĺžkou. Väčšie lietadlá potrebujú mať od seba väčší odstup, aby sa táto brázda stratila.

Ďalším problémom je turbulencia, ktorá vzniká nad vysokou horou, kde vzduch cirkuluje, počas búrky, ale aj tam, kde sa studený vzduch stretáva s teplým vzduchom. Existuje však oveľa viac dôvodov. Všeobecne platí, že turbulencia je naozaj predvídateľná len vtedy, keď sa očakáva iné počasie, ako búrky.

Čo by ste mali robiť počas letu, kedy nastanú turbulencie

Lietadlá sú vyrobené tak, aby turbulenciám odolali. Takže prvým a základným tipom je, aby ste nepanikárili. Posádka je taktiež vyškolená na takéto situácie, takže skutočné nebezpečenstvo predstavujú najmä nepripútaní ľudia a veci, ktoré môžu okolo vás lietať. Preto by ste mali počúvať pokyny letušky a vždy sa pripútať, no zároveň si dávať pozor aj na svoje osobné veci a na to, kde ich umiestníte.

Turbulencie sa budú rokmi zhoršovať 

S klimatickými zmenami, kvôli ktorým dochádza aj k extrémnym výkyvom počasia, budeme postupne svedkami stále zhoršujúcich sa turbulencií. Zatiaľ je to však ďaleká budúcnosť. Takéto veľké zmeny sa očakávajú približne od roku 2050. Okrem toho, vážne turbulencie nie sú veľmi časté. V priemere dôjde denne k vyše sto tisíc letom, z ktorých prevažná väčšina je absolútne nerušená.

Opatrenia lietadiel a pilotov 

Prognózy sa zlepšujú najmä vďaka systémom, ktoré presnejšie určujú polohu lietadiel a aj presnosť hlásení turbulencií pilotov. Umožňuje to tak ostatným blízkym lietadlám vyhnúť sa turbulencií alebo sa na to dopredu pripraviť. V budúcnosti sa očakávajú automatizované senzory na lietadlách, ktoré budú podávať oveľa lepšiu správu o tom, kde dochádza k turbulenciám. Ďalší šikovní ľudia, najmä výrobcovia lietadiel, zas skúmajú, ako znížiť dopad týchto neželaných „otrasov“.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre