V prírode existuje jedno pravidlo, ktoré by ste mali dodržiavať – nedotýkajte sa niečoho, čo neviete identifikovať, môže vás to výjsť poriadne draho. A práve toto hrozilo jednému zvedavému turistovi pri prechádzke po pláži v Austrálii.

Chlapík narazil na malú chobotnicu. Neváhal a zobral toto zviera do ruky a prezeral si ho. A aby toho nebolo málo, celé si to natočil a potom chobotnicu pustil späť do vody. Zistilo sa, že ide o chobotnicu s odborným názvom Hapalochlaena. Sú to chobotnice s modrými fľakmi po tele a veľmi dobre známe jedom, ktorý je 11 krát silnejší ako kyanid. Podľa Ocean Conservancy, jedna táto malá chobotnica má dostatok jedu na zabitie dvadsiatich šiestich dospelých ľudí za pár minút. A ešte viac zarážajúce je, že neexistuje žiadna protilátka. 

Foto od youtube

Navyše, tieto zvieratá majú absolútne bezbolestný hryz, čiže obeť ani nemôže vedieť, že bola uhryznutá. O niekoľko hodín neskôr sa objavia príznaky ako svalová necitlivosť, nevoľnosť, slepota, strata motorických schopností a v tých najhorších prípadoch aj zástava dýchania. Ak na pláži túto chobotnicu uvidíte, je najlepšie sa jej čo najväčším oblúkom vyhnúť. Austrálske tiesňové služby navyše po jej objavení odporúčajú, aby ste ich rýchlo kontaktovali.

Hoci neexistuje žiadna protilátka, obeť je možno zachrániť v prípade, že jej bude poskytnutá okamžitá lekárska pomoc. Od 60-tych rokov minulého storočia však neboli hlásené žiadne ľudské úmrtia spôsobené týmto druhom chobotnice. Avšak, tieto zvieratá zväčša útočia len v prípade sebaobrany. No takéhoto nič netušiacého turistu, ktorý ju vytiahol z vody, môže chobotnica veľmi ľahko považovať za hrozbu.

Existuje akési všeobecné pravidlo, že zvieratá so vzormi alebo škvrnami bývajú jedovaté. Najlepšie urobíte, ak sa vyhnete priamemu kontaktu s neznámymi zvieratami, o to viac, ak ste sami na neznámom mieste. Turisti radi objavujú neznáme, no ak dané prostredie nepoznáte a neviete ani čo tam žije, radšej vyhľadajte kvalifikovaného sprievodcu, ktorý vám v tomto smere najlepšie poradí.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.