Začiatkom tohto roka sa stalo nešťastie. Výletnú loď na Hawaii zasiahla láva a zranila 23 ľudí. V minulom roku zas 11-ročný chlapec zomrel v Taliansku po tom, čo spadol do sopečného kráteru. A pri snahe zachrániť ho zomreli aj jeho rodičia. To je len časť udalostí, ktoré spôsobili v posledných rokoch činné sopky.

eruption volcano fotografia
Foto od paul bica

Častokrát sú ale na vine samotní ľudia, ktorí prichádzajú k aktívnej sopke veľmi blízko a potom to má niekedy aj tie najhoršie následky. „Sopky sú jednou z prírodných síl, ktoré presahujú ľudskú silu,“ povedala pre agentúru CNN Amy Donovan, geografka na University of Cambridge.

Amy napísala správu, ktorú tento týždeň uverejnila jedna z popredných geografických spoločností, v ktorej varuje pred nebezpečenstvom a akýmsi novodobým fenoménom, tzv. „sopečnej turistiky“. V dnešnej dobe akosi rastie trend „vulkanofilov“, ktorí medzi sebou súťažia po celom svete a v rámci toho sa snažia dostať k sopkám čo najbližšie. Väčšina turistov pritom absolútne nerozumie nestálosti erupcií, čo je obrovskou hrozbou. Amy týmto poukazovala najmä na vzostup turistov na Islande v súlade, ktorí smerujú k aktívnym sopkám.

Problém sa stal naozaj vážnym, a preto miestne orgány na Islande horlivo diskutujú o tom či budú erupcie oznamovať, alebo nie. A to z dôvodu, že aktívne sopky čoraz viac lákajú turistov, ktorí sa celkom bezhlavo sami ohrozujú na vlastnom živote. Túžia chodiť ponad roztavenú lávu a síru, pričom sa im to javí ako zážitok, ktorý zažijú raz za život. No na druhej strane je otázka či to prežijú, alebo to bude to posledné, čo vo svojom živote spravia. Podmienky sa v prípade takéhoto živlu menia veľmi rýchlo a niekedy môže ísť dokonca o milisekundy.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.