Podľa štatistík len v Amerike bolo v roku 2017 na charitu darovaných 410 miliárd dolárov.  41% darcov v rámci celého sveta dáva peniaze na rôzne fondy určené na pomoc pri prírodných katastrofách a 31% daruje peniaze mimovládnym organizáciám a charitatívnym organizáciám. Zvyšok darujú napríklad na vzdelávanie, pomoc zvieratám a iné. Dôležitú úlohu v tomto zohrávajú celebrity, pretože venujú veľkú časť peňazí, ktoré zarobia a ľudia ich preto majú radi ešte viac. Ktoré sú to?

Keanu Reeves

V roku 2003 Keanu povedal, že peniaze, ktoré do tej doby zarobil by mu stačili na to, aby mohol žiť ďalších niekoľko storočí. Táto herecká hviezda je však známa tým, že je veľmi veľkorysá. Počas svojho života rozdal milióny svojich zárobkov. Keanu prevádzkuje vlastnú súkromnú nadáciu, ktorá venuje milióny dolárov na výskumy rakoviny a taktiež detským nemocniciam. Rakovina robí problémy aj jeho rodine, pretože jeho sestre Kim Reeves bola pred niekoľkými rokmi diagnostikovaná rakovina.

Leonardo DiCaprio

Tohto bojovníka za lepší svet azda netreba nikomu zvlášť predstavovať. Nadácia Leonarda bola založená v roku 1998 a odkedy funguje poskytla okolo 80 miliónov dolárov na viac ako 20 environmentálnych projektov. DiCaprio zvyčajne pracuje prostredníctvom partnerstiev s projektmi po celom svete, ako aj s medzinárodnými organizáciami. Je tiež investorom v niektorých významných vegánskych spoločnostiach.

Amal a George Clooney

Tento pár vytvoril Clooney Foundation for Justice spolu. Majú 2 programy, ktoré odhaľujú korupciu súvisiacu s porušovaním ľudských práv. Ich cieľom je totiž ochraňovať ľudské práva na celom svete. Nadácia poskytuje peniaze taktiež na pomoc utečencom aj zraniteľným a marginalizovaným spoločenstvám.

John Cena

Tento profesionálny športovec je známy tým, že veľa spolupracuje s nadáciou Make-A-Wish. V súčasnosti je to osoba, ktorá splnila deťom najviac prianí. Viedol tiež kampaň, ktorá darovala milióny dolárov na boj proti rakovine prsníka. Momentálne pomáha najmä vojenským veteránom.

J.K. Rowling

V roku 2001 J.K. Rowling napísal knihu Fantastické zvery a ich výskyt, aby získala peniaze pre charitu. Získala však peniaze pre niekoľko ďalších charitatívnych organizácií. Táto svetová spisovateľka založila organizáciu s názvom Lumos. Tá má za úlohu pomáhať deťom v detských domovoch po celom svete, aby sa vrátili do svojich rodín alebo boli umiestnení do dobrého rodinného prostredia. Chcú zvrátiť trend sirotinca a nahradiť ho programami, ktoré pomáhajú zvýšiť podporu detí v rodinách. Spisovateľka tiež vytvorila The Volant Charitable Trust, ktorá podporuje ohrozené ženy, deti a mladých ľudí. Snažia sa zmierniť sociálnu depriváciu.

Emma Watson

Emma Watson sa zaoberá humanitárnymi a feministickými problémami. Spolupracovala s organizáciami ako UNICEF, CAMFED, OSN, HeForShe aj Our Shared Shelf. Pomáha tiež ženám, ktoré sú obeťami sexuálneho zneužívania. Emma a takmer 200 ďalších britských a írskych celebrít podpísali otvorený list, ktorým vyzvali na ukončenie sexuálneho obťažovania na pracovisku.

Jackie Chan

Tento šikovný herec je zástancom charitatívnych organizácií ako UNICEF a Operation Smile. Obe spoločnosti pomáhajú deťom po celom svete. Jackie okrem toho založil v roku 1988 charitatívnu nadáciu Jackie Chan a v roku 2004 Nadáciu Dragon’s Heart. Organizácia, ktorá nesie jeho názov poskytuje štipendiá a pomáha mladým ľuďom v Hongkongu. Ponúka tiež lekárske služby a pomoc obetiam prírodných katastrof.

Nadácia Dragon’s Heart Foundation pomáha deťom a starším ľuďom v odľahlých oblastiach Číny. Vďaka nej sa vybudovali školy, získali milióny dolárov na zabezpečenie vzdelávacích príležitostí pre chudobných, poskytuje tiež oblečenie, invalidné vozíky a ďalšie veci starším ľuďom.

Christy Turlington

Táto modelka začala projekt s názvom „Každá matka sa počíta“ ako výsledok niečoho, čo navždy zmenilo jej život. Keď porodila svoje prvé dieťa v roku 2003, tak mala určité komplikácie po pôrode. Prežila len vďaka tomu, že mala prístup k lekárskej starostlivosti a ten deň navždy zmenil jej život. Christy a jej tím sa snažia od roku 2010 zaistiť bezpečnosť tehotenstva a pôrodu pre čo najviac matiek. Zvyšujú informovanosť a sú v kontakte s komunitami, aby prijali opatrenia v tejto oblasti. Jej organizácia tiež investuje do programov na zlepšenie kvality starostlivosti o matky.

Ringo Starr

 

Kultový bývalý člen skupiny Beatles založil charitatívnu organizáciu s názvom The Lotus Foundation. Nadácia ponúka peniaze, podporuje a propaguje charitatívne projekty týkajúce sa sociálneho zabezpečenia. Niektoré z oblastí činnosti sú: návykové látky, detská mozgová obrna, nádory mozgu, rakovina, týrané ženy a ich deti, bezdomovectvo, ale aj zvieratá v núdzi.

Matt Damon

Spustil H2O Africa v roku 2006. Cieľom nadácie bolo zvýšiť informovanosť o čistej vode na tomto kontinente. V roku 2009 sa H2O Africa zlúčila s WaterPartners a vytvorila Water.org. Spoločnosť Water.org sa snaží zabezpečiť prístup k bezpečnej vode a hygiene za prijateľné ceny. Podporuje tiež hnutie ONE, ktoré vedie kampane za ukončenie extrémnej chudoby a chorôb, ktorým možno predchádzať v rozvojových krajinách.

Antonio Banderas

Antonio Banderas je aktivistom za práva znevýhodnených ľudí. V roku 2010 založil Fondacíon Lágrimas y Favores (Nadácia sĺz a prianí). Tá poskytuje štipendiá študentom na univerzite v Malage, ktorí nemajú dostatok peňazí na zaplatenie poplatkov spojených so štúdiom. Taktiež financuje a poskytuje špeciálnu starostlivosť nevyliečiteľne chorým pacientom s rakovinou.

Angelina Jolie

Angelina Jolie si uvedomila potrebu humanitárneho aktivizmu najmä vo chvíli, keď natáčala Tomb Raider v Kambodži. Keď sa vrátila domov, kontaktovala Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a pripojila sa k organizácii. Od roku 2001 sa Angelina zúčastňuje rôznych misií po celom svete, kde sa stretáva a poskytuje pomoc ľuďom vo viac ako 20 krajinách.

V roku 2003 vytvorila nadáciu Maddox Jolie-Pitt Foundation. Ich poslaním bolo spočiatku podporovať miestne dediny a chrániť ohrozené zvieratá a lesy. Od roku 2006 začali v Kambodži pracovať v oblasti poľnohospodárstva, vzdelávania, rodovej rovnosti a zdravotníctva. V roku 2012 bola Angelina Jolie povýšená na osobitného vyslanca. Odvtedy môže zastupovať vysokého komisára Antónia Guterresa a UNHCR na diplomatickej úrovni.

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.