Mnoho chlapcov na fotke vyzerá, že by mohli napísať o cvičení knihu . Určite cvičia od svojich 15 , hrali dlhé roky futbal, plávali a o ženy tiež nemali núdzu . To však neznamená, že vedia o čom hovoria . Odteraz môžete začať podobných ľudí ignorovať a sústrediť sa na vedou podložené štúdie ľudského tela.  Toto sú najčastejšie mýty o budovaní svalovej hmoty.

myty o budovani svalovej hmoty

 

1. Pomalé cvičenie buduje hmotu:

Pomalé cvičenie vám zaručí dlhý tréning – to je jediný fakt . Univerzita v Alabame skúmala 2 skupiny civčencov . Obidve skupiny cvičili 29 minút. Jedná skupina robila jedno opakovanie , ktoré sa skladalo z pozitívnej fázy (smerom hore), ktorá trvala 5 sekúnd a negatívnej (smerom dole)  10 sekundovej fázy   Druhá skupina to mala tradičnejšie 1 sekunda pozitívna a 1 sekunda negatívna fáza .  Výsledok? Rýchlejšia skupina spálila o 71% viac kalórií  a dvihla o 250% viac váhy ako super pomalá skupina.

 

Názor odborníkov je jasný : ” Najvačšie zvýšenie sily dosiahnete keď  robíte pozitívnu fázu, čo najrýchlejšie a negatívnu fázu pomalšie a kontrolovane, tiež takto predídete zbytočným zraneniam “  Hovorí Gary Hunter Ph.D., C.S.C.S. vedúci štúdie

 

2  Viac Proteínu  = Viac svalov

Jasné dáva to aký taký zmysel. Ale počkajte chvíľu a odložte váš proteín bokom . Protein vedie k budovaniu svalstva pomocou procesu, ktorý sa nazýva  proteinová syntéza to určite, ” Ale nepotrebujete k tomu gigantické dávky bielkovín “ hovorí  John Ivy Ph.D coautor Nutrient Timing.

 

Keď aj cvičíte tvrdo, konzumícia viac ako 0,9  – 1,25 gramu potreínu na kilogram vašej váhy je zbytočné. Nadmerné dávky proteínu sa premieňajú na kyseliny a dusík, ktorý je následne uložený v podobe sacharidov.

Dôležitejšie je sa sústrediť na vyváženú stravu.

Proteíny TOP 1 Zobraziť
Kreatín TOP 2 Zobraziť
Predtréningovky TOP 3 Zobraziť

biceps

3. Drepy vám ničia kolená.

 

A bavlnené tampóny sú nebezpečné keď si ich dáte hlboko do uší. Je to len o tom, či viete, čo robíte.  Nedávna štúdia v Medicine & Science odhalila, že  cviky, pri ktorých zapájate len jeden druh svalov sú nebezpečnejšie ako tie, ktoré sú komplexné ako napríklad drepy alebo leg press .   Pri drepoch je kolenný kĺb kontrolovaný kvadricepsom a harmstringami a kontrolovaný vybalancovaný pohyb udržuje jabĺčko na mieste, kdežto pri napríklad takých výponoch sú svaly aktivované s asi 5 milisekundovým oneskorením čo spôsobuje nerovnomerný tlak, ktorý je vyvíjaný na váš kolenný kĺb.

drepy4. Nikdy neprecvičujte sval, ktorý má svalovku:

 

Tu je potrebné určiť druh svalovky. Ak ide o svalovku kedy sval na dotyk bolí a obmedzuje vás v pohybe je fajn si dať deň oddych a zregenerovať  .  Pri ľahšej forme svalovky sa však odporúča aktívny oddych  ako strečing alebo cviky s menšími váhami. Cvičenie vám totiž zaručí prekrvenie a vy sa rýchlejšie zotavíte.

Odborník radí ak vás sval nebolí na dotyk doprajte si 10 minútové kardio a 3 série po 10-15 opakovaní s váhou, ktorá nie je viac ako 30% z vášho obvyklého maxima.

 

5. Strečing vás ochráni pred zranením:

Jedine ak ste krasokorčuliar –  Z viac ako 350 štúdií totiž vyplynulo, že strečing počas zahrievacej fázy mal takmer zanedbateľný efekt na prevenciu pred zranením.

” Strečing zvýší vašu flexibilitu ale väčšina zranení je spôsobená v prirodzenom rozsahu vášho pohybu ”  hovori Julie Guchrist M.D  .

Čo skutočne  zabraňuje zraneniu je rozcvička pri ktorej si zvýšite prítok krvi do svalov .  Samozrejme strečing je dobrá vec ale zvyšujete ňou len svoju flexibilitu . Robte strečing po tom, čo už ste už zahriaty.

 

zdroje: menshealth.com ,

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.