Čaje z rôznych byliniek nám môžu prinášať zdravotné výhody pre naše telo. Rovnako je to výborná alternatíva kávy, pretože sa v ňom nachádza menej kofeínu. Okrem neho čaje obsahujú ďalšie vitamíny a látky, ktoré prospievajú napríklad nášmu srdcu alebo dokážu pomôcť pri cukrovke. Ďalšie výhody tohto skvelého nápoja sa dozvieš v nasledujúcich riadkoch. 

Zdroj: Pexels

Zdravotné výhody čaju

Čaj je pomenovanie pre mnohé druhy, ale niektorí považujú za skutočný čaj iba zelený čaj, čierny čaj, biely čaj, čaj oolong a čaj pu-erh. Všetky pochádzajú z rastliny Camellia sinensis, kríka pôvodom z Číny a Indie, a obsahujú jedinečné antioxidanty nazývané flavonoidy. Najsilnejší z nich, známy ako ECGC, môže pomôcť proti škodlivinám, ktoré môžu prispievať k rakovine, srdcovým chorobám a upchávaniu tepien.

Druhy čajov 

  • Zelený čaj: Vyrobený z čajových lístkov v pare, má vysokú koncentráciu EGCG a bol široko študovaný. Antioxidanty zeleného čaju môžu znižovať rast rakoviny močového mechúra, prsníka, pľúc, žalúdka, pankreasu a kolorekta; predchádzať upchávaniu tepien , spaľovať tuk, pôsobiť proti oxidačnému stresu v mozgu, znižovať riziko neurologických porúch, ako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba, znižovať riziko mŕtvice a zlepšovať hladinu cholesterolu.
  • Čierny čaj: Vyrobený z fermentovaných čajových lístkov, čierny čaj má najvyšší obsah kofeínu a tvorí základ pre ochutené čaje, ako je chai, spolu s niektorými instantnými čajmi. Štúdie ukázali, že čierny čaj môže chrániť pľúca pred poškodením spôsobeným vystavením cigaretovému dymu. Môže tiež znížiť riziko mŕtvice .
  • Čaj oolong: V štúdii na zvieratách sa zistilo, že tí, ktorí dostávali antioxidanty z čaju oolong, mali nižšie hladiny zlého cholesterolu . Jedna odroda oolongu, Wuyi, sa vo veľkej miere predáva ako doplnok na chudnutie, ale veda tieto tvrdenia nepodporila.
  • Čaj Pu-erh: Vyrobený z fermentovaných a odležaných listov. Jeho listy sa považujú za čierny čaj a lisujú sa do koláčov. Jedna štúdia na zvieratách ukázala, že zvieratá, ktorým bol podávaný pu-erh, mali menší prírastok hmotnosti a znížený LDL cholesterol.
Zdroj: Pexels

Bylinné čaje 

Bylinné čaje vyrobené z bylín, ovocia, semien alebo koreňov namáčaných v horúcej vode majú nižšie koncentrácie antioxidantov ako zelené, biele, čierne a oolong čaje. Ich chemické zloženie sa značne líši v závislosti od použitej rastliny.

Medzi odrody patrí zázvor, ginkgo biloba , ženšen, ibištek, jazmín, šípky, mäta, rooibos (červený čaj), harmanček a echinacea.

Uskutočnil sa výskum o zdravotných výhodách bylinných čajov, ale tvrdenia, že pomáhajú zhodiť kilá, odvrátiť prechladnutie a navodiť pokojný spánok, sú z veľkej časti nepodporované.

Zdroj: Pexels

Druhy bylinných čajov 

  • Harmančekový čaj: Jeho antioxidanty môžu pomôcť predchádzať komplikáciám cukrovky, ako je strata zraku a poškodenie nervov a obličiek, a brzdiť rast rakovinových buniek.
  • Echinacea: Výskum echinacey, ktorý sa často ponúka ako spôsob boja proti prechladnutiu, je nepresvedčivý.
  • Ibištek: Malá štúdia zistila, že pitie troch šálok ibištekového čaju denne znížilo krvný tlak u ľudí s mierne zvýšenými hladinami.
  • Rooibos (červený čaj): Juhoafrická bylina, ktorá je fermentovaná. Hoci má flavonoidy s vlastnosťami boja proti rakovine, lekárske štúdie boli obmedzené.

A čo instantné čaje?

Instantný čaj môže obsahovať veľmi malé množstvo skutočného čaju a veľa cukrov alebo umelých sladidiel. Pre istotu si skontrolujte etiketu. Radšej uprednostňujte klasické alebo sypané čaje.

Zdroj: Pexels

 

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.