Každý si z času na čas užije maškrtenie čokolády alebo pitie teplého kakaa, málokto si však uvedomuje, aké sú jeho priaznivé účinky. Kakao sa vyrába rozdrvením kakaového zrna a odstránením tuku. Ako prví ho používali Mayovia, po čase sa však dostalo do Európy, kde ho začali používať ako liečivo. Dnes si pripomenieme jeho priaznivé účinky.

1. Môže uľaviť pri menštruačných kŕčoch

Ak máte naozaj silné kŕče, ale nechcete zbytočne požívať tabletky, dajte šancu horkej čokoláde. Obsahuje kakao, ktoré dokáže vďaka magnézium uvoľniť svalstvo. 

2. Znižuje šancu obezity

Ak ste si mysleli, že kakao prispieva k číslam na váhe, budete milo prekvapení. Ak, samozrejme, nezjete príliš veľké množstvo tmavej čokolády, môže mať priaznivé účinky.
Kakao obsahuje fytoživiny, ktoré pochádzajú z rastlín a sú veľmi zdravé. Takisto neobsahuje veľa tuku a cukru, a napriek tomu vás dokáže zásobiť energiou a poriadne zasýtiť.

3. Môže pomôcť pri astme a alergiách

Astma môže niekoho vystrašiť, vždy je však spôsob, ako ju riešiť. Kakao obsahuje dve špeciálne zložky, teobromín a teofilín, ktoré sú považované za anti-astmatické. Teobromín umožňuje lepší priechod kyslíka do pľúc a má protirakovinotvorné účinky. Teofilín upokojuje dýchacie cesty a bojuje proti zápalom.

4. Podporuje imunitu

Má antioxidačné vlastnosti, ktoré podporujú tok krvi, upokojujú, a preto sa cítite byť uvoľnenejší. Ukázalo sa, že napomáha aj pri podpore imunity – znižuje krvný tlak, slúži ako prevencia pred trombózou a znižuje tvorbu zápalov v tele.

5. Môže zlepšiť stav zubov a pleti

Chráni zuby pred zubnými kazmi a pleť chráni pred slnečným žiarením a celkovo prispieva k jej hydratácii.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.