Oblečenie a celý módny priemysel je dnes veľkým problémom pre životné prostredie, no nielen to. Ľudia, najmä ženy, si toho kupujú viac ako skutočne potrebujú a aj keď majú plnú skriňu oblečenia, častokrát ich počujete povedať: „Nemáme si čo obliecť“. Pritom niektoré veci mali oblečené možno raz alebo dvakrát. Julia Mooney sa však snaží zmeniť myslenie a konzumné správanie ľudí.

Učiteľka umenia z New Jersey je znepokojená z celej situácie, ktorá má negatívne dôsledky nielen na ekológiu. Rozhodla sa preto zasiahnuť a ako to urobila? Veľmi originálne. Začala s výzvou samej seba a na sociálnej sieti oznámila, že bude nosiť tie isté šaty po dobu 100 dní. Julia poznamenala, že lámanie si hlavy nad tým, čo si dnes oblečie, jej tak úplne odpadlo. „Navyše, ak máte doma 2 detí, ktoré musia byť ráno pripravené na 6:30, tak vám to naozaj uľahčí život,“ povedala žena.

Pri vysvetľovaní svojho rozhodnutia sa dotkla aj sociálneho rozmeru. Keďže ľudia požadujú obrovské množstvo oblečenia za lacné ceny, tak výroba sa veľakrát presúva do zahraničia. Tam už však platia iné zákony a ani dnes nie je ničím nezvyčajným, že stále funguje detská práca a tiež nútená práca. A tí, ktorí oblečenie vyrábajú, dostávajú častokrát mizerné mzdy, pričom žijú v absolútnej chudobe. Rýchla móda tak smeruje k tomu, že oveľa dôležitejšie sú zisky ako blaho ľudí.

A aký to ma dopad na životné prostredie? Obrovský. Len pri výrobe jediných džínsov sa vytvorí rovnaké množstvo sklenníkových plynov ako je to pri jazde autom na vzdialenosť približne 112 kilometrov! Výroba jediného bavlneného trička si zas vyžaduje použitie až 2 700 litrov vody. Toľko vody pokojne stačí na zabezpečenie pitného režimu pre človeka až na 3 roky. A takto by sa dalo pokračovať ďalej. Je načase zvážiť svoje správanie.

Julia teda týmto originálnym spôsobom žiada ľudí, aby si pri kúpe danej veci veľmi dobre rozmysleli či ju skutočne potrebujú a aby nesúdili druhých podľa toho, čo nosia oblečené.

Zdroj

Foto: Instagram

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.