Učme deti finančnej gramotnosti už od útleho veku

172

Prvé vreckové, základy hospodárenia či rodinné diskusie o tom, ako šetriť a narábať s peniazmi – to všetko sú prvé kroky k tomu, ako môžete viesť svoje dieťa tým správnym smerom k rozvíjaniu finančnej gramotnosti. Poznať skutočnú hodnotu peňazí je dôležité, no pre mnohé dnešné deti je táto hodnota aj naďalej stále jednou veľkou neznámou.

 

finančná gramotnosti u detí

 

 

Znalosť Slovákov vo financiách a ich celkové hospodárenie má stále výrazné medzery a na túto nemilú skutočnosť poukázala aj súčasná kríza ohľadom šírenia ochorenia COVID-19. Nedostatky boli viditeľné ako v oblasti šetrenia, tak aj z hľadiska dlhodobého hospodárenia. V dnešnej dobe by však každý mal poznať skutočnú hodnotu peňazí a robiť tie správne finančné rozhodnutia, deti nevynímajúc. Kedy s tým treba začať a čomu všetkému venovať pozornosť? Vlastná pokladnička, prvé prešľapy, finančná nezávislosť či . Tým všetkým by ste si mali s vašou ratolesťou spoločne prejsť.

Začať treba už v ranom detstve

Každý rodič si musí v prvom rade uvedomiť, že ešte pred vzdelávacími inštitúciami je práve on tým vzorom pre dieťa a jeho prvým učiteľom. Prvé kroky, slová a iné každodenné návyky, bicyklovanie či pomocná ruka pri domácich úlohách, keď váš školák prvýkrát sadne do školskej lavice. Tým všetkým si spoločne rodičia so svojím dieťaťom prejdú so snahou uľahčiť im prípravu do reálneho života. Výnimkou by však nemali byť ani informácie ohľadom financií, no dávkovať ich treba postupne, s rozvahou a primerane k veku dieťaťa.

Učenie hrou je rovnako dôležité

To, že je množstvo peňazí obmedzené, by sa mali naučiť aj malé deti. Pomôcť im v tom môžete aj počas bežného nákupu v obchode či počas hrania. Nie nadarmo sa vraví, že učenie hrou je najmä pre malé deti veľmi dôležité. Čím všetkým teda začať? Spoločné skúmanie cenoviek či možnosť vybrať si medzi dvoma vecami len jednu a tú kúpiť. Takéto rozhodovanie malej ratolesti prospeje a robiť vlastné rozhodnutia bude potom počas rastu oveľa jednoduchšie.

Dobrou ukážkou, ako poukázať na reálnu hodnotu peňazí, môže byť aj detská hra v podobe simulácie nakupovania. Cenovky na potravinách, pričom ich cena verne kopíruje realitu. Dieťa s mincou v ruke, ktoré čelí rozhodnutiu, čo by si vlastne kúpilo a čo by muselo zostať v obchode. Toto je jedna zo správnych ciest, ako začať.

Kúpa pokladničky je taktiež významným míľnikom. Veľmi podstatné je totiž aj to, aby sa dieťa naučilo šetriť a rozlišovať medzi tým, čo možno kúpiť teraz a čo by sa mohlo odložiť na neskôr. Poukázať na to, že všetko nemožno vždy kúpiť a určitý obnos peňazí nás v tom limituje, je taktiež veľmi podstatné. Treba totiž rozlišovať medzi tým, čo nevyhnutne potrebujeme a tým, bez čoho sa zaobídeme.

Vreckové, odmeny a hospodárenie s úsporami

Koniec prvého stupňa a vek približne okolo deviatich/desiatich rokov by malo sprevádzať aj vlastné vreckové. Pravidelný obnos peňazí, ktoré dieťa dostáva preto, aby sa naučilo s nimi hospodáriť, no vždy by malo ísť o takú sumu, čo si môže rodina dovoliť. Preháňať to s vreckovým netreba a rovnako nie je dobré zamieňať ho s odmenami. Tie treba odlišovať a dávať vašim deťom len za skutočne niečo mimoriadne. Každodenné povinnosti treba vnímať ako samozrejmosť a práve tie by rozhodne nemali patriť na zoznam odmien. Dieťa si má osvojovať návyky a výpomoc v domácnosti medzi ne taktiež patrí.

Rovnako kľúčové je aj to samotné šetrenie. Počúvate celý čas o novej hračke? Dieťa treba motivovať a viesť ho k tomu, aby si na ňu . To všetko by malo byť nevyhnutnou súčasťou výchovy.

Prvé kroky k finančnej nezávislosti

Prechod zo základnej školy na strednú je ideálnym časom na prvú brigádu, založenie študentského účtu v banke a spoločnú diskusiu na tému rodinného rozpočtu a pravidelných mesačných výdavkov. Prvým zárobkom si dieťa výrazne začne uvedomovať to, akú hodnotu majú financie a koľko úsilia stoja.

Výnimkou by však nemali byť aj rozhovory o nástrahách a tom, čo sa môže stať, ak dôjde k nesprávnemu finančnému rozhodnutiu. Požičanie peňazí, vzniknutý dlh alebo to, aké veľké úroky a náležitosti z toho plynú. Rovnako podstatné je vedieť aj to, aké dôležité je sporenie.

Rozvíjať finančnú gramotnosť je u dieťaťa nevyhnutné. Len tak si bude vážiť skutočnú hodnotu peňazí a bude mať dostatok vedomostí ohľadom šetrenia. Mať finančnú rezervu je totiž nevyhnutné a dnešná doba celosvetovej pandémie to len potvrdzuje.

 

Zdroj obrázka:

Trendsetter Images / Shutterstock.com

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre