Na jednej strane je veľmi pozitívna správa, že počet uhoľných baní sa znižuje, no na strane druhej musia baníci riešiť neľahkú úlohu týkajúcu sa hľadania si novej práce. Drvivá väčšina musí absolvovať rôzne preškoľovacie kurzy či uplatniť sa v zamestnaniach, ktoré robiť vlastne nechcú. No tento príbeh má oveľa šťastnejší koniec. Obyvatelia západnej Virgínie pochopili svoju situáciu veľmi rýchlo a s nadšením sa rozhodli pre včelárstvo, ktoré berú ako alternatívny zdroj príjmov. V priebehu posledných 28 rokov sa pracovné miesta v baníctve znížili zo 132 000 na 53 000 a bývalí pracovníci v baniach sa tak ocitli v nových profesiách.

Zveřejnil(a) Appalachian Beekeeping Collective dne Pondělí 7. ledna 2019

Nedávno bola založená nezisková organizácia Appalachian Beekeeping Collective, ktorá ponúkla riešenie hospodárskych ťažkosti v regióne. Táto organizácia doteraz vyškolila 35 včelárov a v nasledujúcich dňoch plánuje vyškoliť ďalších 50. Akonáhle začínajúci včelári dokončia svoj bezplatný výcvik, dostanú tiež všetko vybavenie, ktoré budú potrebovať pre vykonávanie svojej novej profesii.

Cindy Bee je hlavnou včelárkou z Gruzínska, ktorá pracuje vo vyššie spomínanej neziskovej spoločnosti. Verí, že včelárstvo môže výrazne pomôcť k lepšej ekonomickej situácii v Západnej Virgínii. „Nielen baníci, ale aj ostatné priemyselné odvetvia začali stagnovať, “ povedala. „Robíme niečo, čo môže pomôcť celému mestu.“ Zdravý a silný úľ dokáže vyprodukovať od 30 do 45 kilogramov medu za sezónu. Za med v tejto oblasti zaplatíte približne 7 dolárov za 3 kilogramy. Jeden včelár udržiava v súčasnosti 10 až 15 úľov.

Jodi Helmerová, novinárka a včelárka zo Severnej Karolíny napísala, že okrem medu môžu vyrábať aj sviečky, balzamy na pery či iné výrobky. „Teraz, keď už vieme koľko možností zarobiť peniaze máme vďaka našim úľom, mám z toho veľkú radosť,“ povedal s nadšením jeden z obyvateľov. „Tento dodatočný príjem potrebujeme ako soľ.“

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.