Poznáme to všetci veľmi dobre – sedíme na káve s priateľmi alebo sme práve za volantom a slnko nám praží rovno do očí. A nemusí byť iba horúce leto, slnečné lúče nás vedia niekedy potrápiť aj po celý rok, keď nemáme po ruke slnečné okuliare.

Okuliare už dávno nie sú len módnym doplnkom, ale praktickým pomocníkom, po ktorom siahneme vždy, keď ho potrebujeme. Pri výbere slnečných okuliarov sa riadime nielen tvarom svojej tváre, ale aj UV filtrom a schopnosťou okuliarov zachytávať slnečné žiarenie.

 

Užite si naplno slnečné dni

 

Asi sa viacerí zhodneme na tom, že zo všetkých ročných období máme najradšej leto. Zima je pravdepodobne až na poslednom mieste. Jar je tiež príjemná, lebo je predzvesťou leta a jeseň v nás vyvoláva melancholickú náladu. Slniečko je však prítomné v každom ročnom období, rozdiel je iba v intenzite slnečných lúčov. Slnečné okuliare si však rozhodne nemožno spájať iba s horúcim letom. Mali by sme si nimi chrániť svoj zrak počas celého roka a všetkých slnečných dní.

Hlavnou úlohou slnečných okuliarov je ochrana zraku pred UV žiarením. Prítomnosť UV filtra býva uvedená na štítku každých okuliarov a spravidla býva označená ako UV-400. Treba si overiť, či zvolený poskytuje ochranu pred UV žiarením o vlnovej dĺžke 400 nanometrov.

 

Rozlišujte mýty od faktov

 

Veľa ľudí je presvedčených o tom, že tmavšie slnečné okuliare lepšie chránia náš zrak pred UV žiarením. Ide však o nejaký pomyselný mýtus, ktorému ľahko uverili viacerí. Nakoľko je však UV filter v podstate číry, tmavosť skiel vôbec nesúvisí s ochranou pred UV žiarením. Samotní odborníci neodporúčajú nosiť tmavé slnečné okuliare bez UV filtra, lebo naše zorničky majú tendenciu sa automaticky za tmavými sklami rozšíriť a stávajú sa zraniteľnejšie, keď nemáme na okuliaroch UV filter.

Ak si potrpíte na kvalitu slnečných okuliarov, možno sa vám zapáčia napríklad ktoré ulahodia vášmu zraku i štýlu. Môžete si vyberať z ponuky pánskych, dámskych i unisex okuliarov rôzneho tvaru a farby rámu, farby šošoviekmateriálu.

Zdroj obrázku: Pressmaster / Shutterstock.com

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.