10 mýtov o umývačke riadu, ktorým netreba veriť

686

Umývačky riadu sú v mnohých domácnostiach bežným domácim spotrebičom. Všeobecne je považovaná za jedného z najväčších pomocníkov v rámci kuchynskej výbavy. Napriek tomu, že prvá továrensky vyrábaná umývačka riadu prišla na európsky trh ešte v roku 1929, začali vznikať rôzne mýty o tom, ako umývačka riadu funguje. Mnohé z nich prevládajú dodnes aj napriek tomu, že s príchodom mnohých vylepšení a moderných technológií sú tieto mýty vyvrátené.

1. Pred umývaním musíte riad oplachovať

Nie, nemusíte. V prípade, že riad najskôr umyjete ručne a potom vložíte do umývačky riadu, význam používania tohto spotrebiča stráca zmysel. Stačí z riadu odstrániť prípadné zvyšky jedla, aby sa predišlo upchávaniu filtra či výpustu odpadovej vody. Následne riad môžete uložiť a spustiť umývací cyklus, riad pred uložením do umývačky riadu nemusíte zvyčajne nijak špeciálne umývať či odmáčať (iba v prípade extrémnych pripálenín). Čistiaci prostriedok a proces umývania sa postarajú o optimálny výsledok.

2. Umývačka riadu má vysokú spotrebu vody a elektriny

Spotreba umývačky riadu pre 10 až 13 súprav riadu spotrebuje v rámci jedného umývacieho cyklu priemerne 7 až 12 litrov vody. V závislosti od konkrétneho modelu. Spotreba elektriny na jeden cyklus dosahuje hodnoty v priemere okolo 0,70 až 0,98 kWh. Počas ručného umývania pod tečúcou vodu dosahuje priemerná spotreba pri umývaní rovnakého množstva riadu hodnoty priemerne 40 až 80 litrov vody. Pre ohrev teplej vody je spotrebovaných zhruba 2,1 až 2,6 kWh. Energetická úspora umývačky riadu je tak násobne vyššia.

 

3. Ručné umývanie je hygienickejšie ako umývanie v umývačke riadu

Nie, nie je. Umývačka riadu je za každých okolností hygienickejšia ako kuchynský drez. Špeciálne čistiace prostriedky v kombinácii s efektívnym umývaným a oplachom horúcou vodou sú zárukou toho, že mikróby či baktérie nemajú v tomto prostredí nárok existovať. O umývacej špongii či hubke už toto s určitosťou platiť nemôže.

4. Umývačku riadu musíte pravidelne čistiť

Ako každý iný spotrebič aj o umývačku riadu je potrebné sa starať. Rozhodne však nejde o žiadne hĺbkové čistenie. Dnešné modely disponujú programami na samočistenie. Podľa frekvencie používania odporúčame raz za 2 až 3 mesiace skontrolovať filter, ktorý stačí jednoducho opláchnuť pod tešúcou vodou.

5. Umývačku riadu musíte púšťať len keď je plná

Ani toto tvrdenie už dnes neplatí, hoci rozhodne je stále efektívnejšie, ak pustíte umývačku riadu v okamihu, keď je naplnená. Dnešné technologické procesy sa však postarali o to, že k dispozícii sú účinné programy. Napríklad polovičná náplň, ktorá sa odporúča práve vtedy, ak máte v umývačke riadu menej riadu alebo program auto, ktorý za pomoci senzorov automaticky identifikuje množstvo riadu a sám si stanoví čas a vhodný program. Spotreba je tak optimalizovaná.

6. Počas umývania je umývačka riadu plná vody

Detská predstava, ktorá u mnohých prevláda až do dospelosti. Riad v umývačke nepláva. Dnešné modely využívajú vody, čo najmenej. Voda sa na riad spolu s čistiacimi prostriedkami dostáva za pomoci vodných trysiek na otočných ramenách. Vďaka tomu sa voda i čistiaci prostriedok dostane všade.

7. Umývačka riadu zanecháva na riade kvapky

Nie je to pravidlom. Dôvodom môže byť absencia leštidla alebo nevhodný umývací prostriedok. Najčastejšie kvapky možno pozorovať na sklenenom riade. Problémom môže byť aj tvrdá voda. V takom prípade sa odporúča používať zmäkčovač vody, ktorý už v základe obsahujú mnohé čistiace prostriedky.

8. Riad do umývačky môžete naložiť akokoľvek

Určite, nie. Aj nakladanie riadu do umývačky by malo mať svoj systém. Hoci každý má svoj zásady, určité zákonitosti by platiť mali vždy. Napríklad, horný kôš je určený na poháre, šálky, misky či sklenený riad alebo naberačky. Väčší riad – hrnce, panvice či plechy majú miesto v spodnom koši, rovnako tak je spodná časť určená aj pre taniere. Riad nikdy neukladajte na seba alebo cez seba, ale tak, aby sa neprekrýval! Hrozí, že nečistoty nebudú vystavené ostrekovaciemu ramenu.

9. V umývačke riadu môžete umývať všetko

Nie, sú riady, ktoré do umývačky riadu nepatria. Dôvodom je, že sú náchylnejšie na poškodenie alebo im pravidelné umývanie v umývačke riadu jednoducho neprospieva. O aký riad ide? Nože s ostrou čepeľou (hrozí otupenie pôsobením čistiacich prostriedkov), plastový riad (ktorý nemá symbol umývačku riadu), drevený riad (varešky, naberačky, dosky na krájanie), príliš veľké kusy riadu a extrémne znečistený či pripálený riad (odporúča sa odmočiť). Špecifickým druhom riadu sú vínové poháre. Záleží však od konkrétnej umývačky riadu, dnes sú mnohé bežné modely vybavené programom pre sklo a citlivý riad.

10. Umývačky riadu sú drahý luxus

Dnes už rozhodne nie. Platilo to pred niekoľkými desaťročiami, keď boli umývačky riadu považované za luxus, ktorý si nemohol dovoliť každý. Dnes za lacnú umývačku riadu so štandardnou šírkou 60 cm a miestom pre 10 až 12 súprav riadu zaplatíte od 220 po 300 eur. Samozrejme, ponuka na trhu je rozmanitá a výber široký, preto nie sú výnimkou ani modely s cenovkou 500 až 1 500 eur.

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre