Podľa uniknutých dokumentov Šanghajská univerzite v Číne zostavila zoznam LGBT+ študentov. A nikto nevie prečo

Šanghajská univerzita (SHU) požiadala školy a univerzity o informácie o “neheterosexuálnych” študentoch.

Pxfuel

S pravdou vyšiel von používateľ Bābai Yīwàn Li na sociálnej sieti Weibo (čínsky Twitter), ktorý túto skutočnosť označil za odpornú.

“Zdá sa, že Šanghajská univerzita nie je jediná, ktorá si zisťuje informácie o LGBT študentoch,” napísal. “Či už bol zámer dobrý alebo zlý, je to odporné.”

Zdieľal snímku, ktorá je údajne rozkaz od vedenia Šanghajskej univerzity.

Jeden z dokumentov hovorí o tom, že univerzity musia zistiť a nahlásiť všetky informácie o LGBT+ študentoch.

Univerzita chce údajne poznať politické názory LGBT+ študentov

V dokumente sa píše, že je potrebné zistiť informácie o homosexuálnych a transrodových študentoch, rovnako ako o každom, kto je “neheterosexuálny”.

Univerzita žiada školy o informácie o LGBT+ študentoch, aby poznala ich politické názory, kontakty a životné plány.

Okrem toho dokument žiada školy o zozbieranie informácií o psychickom stave študentov a o nahlásenie akýchkoľvek duševných porúch.

Detaily dokumentu boli húfne zdieľané na čínskych sociálnych sieťach. Mnohí kritizujú SHU za zbieranie citlivých informácií o študentoch.

Univerzita nepotvrdila, že by bol zdieľaný dokument pravdivý, no spustila lavínu zúrivých reakcií od študentov a mladých Číňanov.

Jeden používateľ napísal: “Vyzerá to tak, že SHU zostavuje zoznam. Je to smutné a desivé.”

Existencia zoznamu bola odhalená len niekoľko týždňov po tom, čo bol velikán čínskych sociálnych sietí, WeChat, obvinený z odstránenia množstva LGBT účtov.

Niekoľko LGBT+ skupín potvrdili Reuters, že boli ich účty v júli zablokované, kým iným boli zase odstránené príspevky.

Zatiaľ čo bola homosexualita v Číne v roku 1997 legalizovaná, práva LGBT+ komunít stále zaostávajú za ostatnými. Aj keď v roku 2001 prestala byť homosexualita označovaná za duševnú poruchu, krajina stále nedokáže prijať manželstvá rovnakých pohlaví.

LGBT+ Číňania nie sú nijak právne chránení pred diskrimináciou. Dokonca Shanghai Pride, najväčšie LGBT+ oslavy v krajine, boli minulý rok náhle zrušené.

Zdroj CNN uviedol, že tím dobrovoľníkov na Shanghai Pride zrušil pochod kvôli tlaku autorít.

Zdroj 

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.