Európska únia prichádza s novým návrhom. V snahe znížiť množstvo elektronického odpadu chce komisia zaviesť jednotný štandard USB-C pre všetky druhy elektroniky. Oficiálny web Europa.eu informuje, že tento jednotný nabíjací port budú mať všetky smartphony, tablety, fotoaparáty, slúchadlá, prenosné reproduktory a vreckové herné konzoly. 

Zdroj: pxfuel

Európska komisia ďalej navrhuje, aby sa oddelil predaj nabíjačiek od predaja elektronických zariadení. Tento krok by zlepšil pohodlie spotrebiteľov a znížil environmentálnu stopu spojenú s výrobou a likvidáciou nabíjačiek. 

„Európski spotrebitelia boli dostatočne dlho frustrovaní z hromadenia nekompatibilných nabíjačiek v zásuvkách. Dali sme priemyslu dostatok času na to, aby prišiel s vlastnými riešeniami. Teraz však dozrel čas na legislatívne opatrenia pre spoločnú nabíjačku. Je to dôležité víťazstvo pre našich spotrebiteľov a životné prostredie, ktoré je tiež v súlade s našimi ekologickými a digitálnymi ambíciami,“ uviedla Margrethe Vestagerová, komisárka pre hospodársku súťaž v Európskej komisii. 

Zdroj: wikimedia

V roku 2020 sa v Európskej únii predalo približne 420 miliónov mobilných telefónov a iných prenosných elektronických zariadení. V priemere vlastnia spotrebitelia približne tri nabíjačky, z ktorých dve používajú pravidelne. Napriek tomu 38% spotrebiteľov uviedlo, že neraz nemohli nabiť svoj mobilný telefón, pretože dostupné nabíjačky boli nekompatibilné. Situácia je nákladná aj pre spotrebiteľov, ktorí ročne minú približne 2,4 miliardy eur na samostatné nabíjačky. Okrem toho sa odhaduje, že likvidované a nepoužité nabíjačky každoročne nahromadia až 11 000 ton elektronického odpadu.  

Vďaka návrhu Európskej komisie budú európski spotrebitelia môcť používať jednu nabíjačku pre všetku svoju prenosnú elektroniku. Tento krok bude viesť nielen k zvýšeniu pohodlia, ale aj k zníženiu odpadu. 

ZDROJ

 

 

 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.