O útek z väzenia sa pokúšali mnohí. Veď, čo si človek začne, keď už nemá čo stratiť. Vinní, čo nevinní, o slobode snívajú všetci. Niektoré úteky boli náhoda, ale mnohé boli plánované celé roky.

Útek z vojenského tábora počas Druhej svetovej vojny

pixabay.com, public domain

Počas Druhej svetovej vojny sa zajatci pokúšali utiecť z vojenských a koncentračných táborov. Jedným z najväčších útekov bol ten z vojnového tábora Stalag Luft. S nápadom prišiel Roger Bushell, ktorý navrhol, aby muži pomaly kopali tri tunely von z tábora. Tunely nazvali Tom, Dick a Harry. Na kopaní sa podieľalo 600 mužov, ale veľkosť tunela bola len na plazenie. Tunel Harry sa nakoniec podarilo dokončiť a ním uniklo 76 väzňov. Bohužiaľ väčšinu z nich Nemci opäť pochytali a iba trom väzňom sa podarilo ujsť do bezpečia.

Bobby, Gerry a väzenie Maze

Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.5

Jedným z najväčších utekov z väzenia v Európe bol útek z kráľovského väzenia Maze. V 80. rokoch tu väznili viacerých stúpencov IRA (Írska republikánska armáda). V roku 1983 sa väzni Bobby Storey a Gerry Kelly, obaja z IRA, dostali na slobodu spolu s ďalšími 33 väzňami. Bobby a Gerry po dôkladnom pozorovaní stráže, identifikovali slabé miesta a podarilo sa im dvoch strážnikov premôcť. Potom sa preobliekli do ich odevu a pomohli ďalším väzňom utiecť.

Útek na rafte z Alcatrazu

pixabay.com, public domain

Väznica Alcatraz je jednou z najznámejších a najlepšie strážených väzníc na svete. Počas celej jej histórie bol zaznamenaný iba jeden úspešný útek. Clarence, John Anglin a Frank Morris plánovali svoj útek systematicky a dôsledne. Vytvorili figuríny, postavili rafty, vykopali tunely. Použili materiál, ktorý pomaly zbierali po celom väzení. V lete roku 1962 sa mužom podarilo utiecť bez toho, aby ich stráže hľadali. S raftom sa vydali smerom k ostrovu Angel. Až do rána stráž ani len netušila, že im chýbajú traja väzni. Okamžite po zistení pravdy sa spustilo obrovské pátranie, ale jediné, čo našli,  bolo veslo a Anglinovu peňaženku zabalenú v plastovom obale. Dodnes nikto nevie, či útek väzni prežili, prípadne, čo sa s nim stalo.

Grécky Robin Hood

pixabay.com, public domain

V období hospodárskej krízy v Grécku bol život pre mnohých veľmi ťažký. Vassilis Palaiokostas považoval za jediného vinníka banky a veril, že za svoj čin musia zaplatiť. Podarilo sa mu ukradnúť milióny eur z bankových účtov a všetky peniaze dal  chudobným. Čoskoro sa stal slávny ako „grécky Robin Hood”. Samozrejme, netrvalo dlho a polícia ho zadržala. V roku 2006 bol odsúdený za krádež na niekoľko rokov do väzenia. Počas svojho pobytu vo väzení si najal niekoľko mužov, ktorí pre neho ukradli vrtuľník, prileteli do väzenia a odniesli ho. Po dvoch rokoch ho polícia opäť chytila, ale vo väzení si dlho nepobudol. Trik s helikoptérou mu vyšiel opäť a v súčasnosti je na slobode a stále ho hľadajú. Medzi ľuďmi je známy ako nechytiteľný ľudový hrdina.

zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.