Zaujímalo vás niekedy kedy sa bytosť stane bytosťou a ako to vlastné celé prebieha? Holandský režisér Jan van IJken nedávno vytvoril krátky film, ktorý vám na túto otázku odpovie. Film s názvom „Becoming“ je krátky dokument o zázračnej genezii života zvierat resp. jedného konkrétneho zvieraťa. V mikroskopických detailoch uvidíte vznik druhu salamandry, konkrétne Alpského newta, a to od jeho oplodnenia až po vyliahnutie.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

„Vajíčko som natočil v Petriho miske vo vode,“ povedal režisér Jan van IJken. „Pre mňa bolo najdôležitejšie vytvorenie biologických častí tvorby. Snažil som sa čo najlepšie zachytiť ako dlho trvajú procesy, aké sú jednotlivé fázy vývoja a tak ďalej. Musel som byť tak trochu biológom a zároveň aj vedcom.“ Prvé štádiá embryonálneho vývoja sú zhruba rovnaké pre všetky zvieratá, aj vrátane ľudí. Vo filme môžu diváci pozorovať samotný zrod života zvieraťa – jedinú bunku transformujúcu sa na komplexný živý organizmus s búšiacim srdcom a krvným obehom.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

„V tomto filme možno vidieť všetky štádiá embryogenézy: štiepenie, gastrulácia, neurulácia a organogenéza. Celý proces 3-týždňového vývoja je skrátený do 6-minútového filmu,“ povedal režisér tohto diela. „Becoming“ sa predstavil na viac ako 20 medzinárodných filmových festivaloch a podarilo sa mu dokonca získať významnú cenu za najlepší krátky prírodný dokument v Innsbrucku.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od borepanda
Foto od boredpanda

A takto vyzerá dospelý Alpský newt:

Foto od boredpanda

Môžete si pozrieť aj tento zaujímavý počin:

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.