Sovy – dravé vtáky, ktoré sa už na oko odlišujú od tých ostatných.  Možno ste však netušili o ich výnimočnej schopnosti lietať potichu . Samozrejme im táto schopnosť zaručuje efektívne lovenie v noci, kedy je príroda ticho a tak nepozorovaný a rýchly zásah je pre sovu kritický .

Hlavou príčinou sú ich unikátne krídla, ktoré vďaka nevšednému periu nerozvirbrujú vzduch a nevytvoria tak turbelencie, ako je to pri ostatných vtákoch. A teda kým pri iných vtákoch vzniká jedna veľká turbulencia, krídla sovy rozlomia túto veľkú turbulenciu na viacero menších.  Existuje však aj alternatívna teória a to, že rozvibrovaný zvuk je na na takej úrovni zvukového spektra, že korisť ani človek nie sú schopní zvuk zachytiť.

V tomto úžasnom experimente z dielne BBC bol porovnávaný let sovy s ostatnými vtákmi.

Sovy nie sú len tichý lovci. Vedia sa aj skvelo maskovať a efektívne splynúť s prostredím. Mnoho z nich má na zadnej strane hlavy škvrny, ktoré vyzerajú ako oči a slúžia na zneistenie potencionálnych predátorov.

oci
Foto: Alan Van Norman
sova
Foto: George Aldredge

zdroj

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

1 komentár

  1. Prosím Vás, to ste prekladali text cez google translator? Nedá sa to čítať. A to nie pre vysokú odbornosť, ale pre tú vetnú skladbu a obsah samotných viet, ktoré mohli byť povedané inak a možno aj jednoduchšie. O gramatike by sa tiež dalo diskutovať. A myslím, že slovné spojenie na oko znamená niečo iné ako na pohľad.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.