V egyptskej púštnej nekropole v Sakkáre bolo objavených viac ako tucet 2 500 rokov starých zapečatených drevených rakiev. V podstate by bolo celkom znepokojujúce, keby rakvy neboli zapečatené, pretože by to mohlo naznačovať množstvo pochybností, od pochovania ľudí zaživa, zmŕtvychvstania alebo by to mohlo znamenať pochovanie lupežníkov.

Je dobré, že rakvy zostali zapečatené aj preto, že to, čo je vo vnútri, bolo nerušené tisíce rokov. Rakvy sa našli v šachte umiestnenej v hrobovom komplexe a tento nový objav je obzvlášť pozoruhodný. Podľa egyptského ministerstva cestovného ruchu a starožitností ležali v pohrebnej šachte v hĺbke 11 metrov pod zemou, kde boli nájdené rakvy naskladané na sebe. Ich vynikajúca konzervácia znamená, že niektoré farby, ktorým bolo namaľované drevo, sú stále viditeľné.

Rakvy teda zostali neporušené najmä preto, že boli zakopané vo vnútri pomerne hlbokej studne. Popri nich sa našli aj tri zapečatené výklenky a úrady sa domnievajú, že po stranách šachty je ešte oveľa viac rakiev. Doteraz nebola identifikovaná totožnosť a pozície majiteľov týchto rakiev alebo ich celkový počet, tieto otázky však budú zodpovedané v priebehu nasledujúcich dní. Predpokladá sa, že Saqqara predtým slúžila ako nekropola pre Memphis, ktorý bol kedysi hlavným mestom starovekého Egypta. Egypťania tam pochovávali svojich mŕtvych 3000 rokov.

 

 

 

Zdroj

Foto: Facebook

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.