Dobre vieme, že pitná voda je v niektorých častiach našej planéty len veľmi ťažko dostupná. Existujú ľudia, ktorí kvôli nedostatku vody doslova umierajú. Zdá sa však, že už aj na tento problém vymysleli riešenie. V týchto dňoch obletela svet naozaj výborná správa. Prelomovej technológii sa práve podarilo získať prvú cenu za to, ako vcelku jednoducho dokáže poskytovať pitnú vodu miliónom smädných ľudí všade po svete. Princíp spočíva v tom, že táto technológia dokáže napodobniť spôsob, akým sa vytvárajú skutočné oblaky.

drinking water fotografia
Photo by congerdesign

Toto zariadenie vyvinula spoločnosť s názvom Skysource/Skywater Alliance. V skutočnosti vyzerá ako obyčajný prepravný kontajner, no vo vnútri sa nachádza elektrický systém, ktorý nasáva teplý vzduch. Ten sa vo vnútri mieša so studeným vzduchom, čím dôjde ku kondenzácii. Vznikajúce vodné kvapôčky sa zhromažďujú do nádrže. A odtiaľ si potom môžu ľudia dávkovať vodu cez kohútik.

Aby bolo možné generovať dostatok elektrickej energie, technológia je poháňaná biomasou, ktorou sú napr. vetvy alebo mŕtve stromy.

Má to svoje výhody, ako napríklad to, že využívanie biomasy vytvára výživný druh živočíšneho uhlia. Keď sa zmieša s pôdou, vyživuje to plodiny a rastliny, zatiaľ čo súčasne udržiava uhlík v zemi. Výborné je tiež to, že aj keď niektoré oblasti postihnuté katastrofou nemôžu využívať biomasu, zariadenie Skywater môže byť poháňané aj solárnym či veterným energetickým systémom.

Spomínaná spoločnosť získala za tento vynález ocenenie od Water Abundance XPrize, ktoré bola prvýkrát spustené na konferencii OSN v roku 2016. Za tento počin udelili spoločnosti tiež 1,75 miliónov dolárov. Organizácia údajne využije tieto finančné prostriedky na výrobu a distribúciu vodných systémov v oblastiach s nedostatkom vody.

Namiesto závislosti od drahých techník vyvinuli inžinieri najlacnejšiu metódu využívania vody z atmosféry pre potreby domácností, a to všetkých 7 miliárd ľudí, ktorí momentálne žijú na planéte. Je to naozaj prelomový vynález, ktorý dáva nádej aj tam, kde už v toto slovo ani neveria.

Tu si môžete pozrieť aj krátke prezentačné video:

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.