Keď hovoríme o práci učiteľa, mnohí to označujú za povolanie. Všetci chceme, aby boli naše deti vzdelávané učiteľmi, ktorí svoje zamestnanie milujú a dokážu ho robiť motivujúco aj zaujímavo. Takým príbehom je aj ten dnešný.

Charitatívna nadácia, ktorú v roku 2015 založil podnikateľ menom Sunny Varkey, každoročne udeľuje cenu „Najlepší učiteľ“. Za rok 2019 prišlo až 10 000 návrhov zo 179 krajín a pre víťaza si pripravili cenu vo výške 1 000 000 dolárov. Do záverečnej fázy súťaže sa dostali učitelia z Indie, Austrálie, USA, Kene, Holandska, Brazílie, Japonska, Argentíny, Veľkej Británie a Gruzínska.

Foto od youtube

Cenu napokon získal kenský učiteľ vied a františkánsky brat Peter Tabichi. Slávnostné odovzdávanie sa uskutočnilo v Dubaji a meno víťaza oznámil známy herec Hugh Jackman.
Peter Tabichi je učiteľom, ktorý pôsobí v malej africkej dedine, kde mnoho detí ani nemá dostatok potrebných školských pomôcok. Napriek tomu sú jeho študenti známi svojimi úspechmi. Vyhrávajú na medzinárodných vedeckých súťažiach, čo v konečnom dôsledku pritiahlo najväčšiu pozornosť nadácie.

Foto od youtube

V tejto škole dokonca existuje len 1 učiteľ pre 58 študentov a 1 počítač! A aby toho nebolo málo, mnohé deti musia do inštitúcie dochádzať často v katastrofálnych podmienkach. Väčšina jeho študentov pochádzajú z veľmi chudobných rodín alebo ide o siroty. Škole chýbajú peniaze, preto sa Peter rozhodol, že na rozvoj školy daruje až 80% z peňazí, ktoré vyhral. „Toto víťazstvo mi nepatrí. Dokazuje totiž úspechy mladých ľudí. Som tu len vďaka úspechom mojich študentov. A toto víťazstvo im dáva novú šancu.“

Peter učí deti pozerať sa na veci z rôznych uhlov pohľadu. Študenti musia používať svoje vlastné predstavy a musia hľadať nové riešenia. „Kreativita je mimoriadne dôležitá, a to najmä v ťažkých situáciách, keď sú zdroje obmedzené. Vidieť, ako moji žiaci naberajú vedomosti, zručnosti a dôveru, je moja najväčšia radosť,“ povedal Peter.

Peter má ďalšie smelé plány. Chce napríklad naučiť svojich študentov pestovať plodiny tolerantné voči suchu. Tento projekt je pre ťažký život v Afrike absolútne nevyhnutný. Zmluvné podmienky nadácie sú však nastavené trochu zvláštne. Víťaz bude dostávať svoju výhru po dobu 10 rokov, a to každý rok vo výške 100 000 dolárov. Ďalšou podmienkou ešte je, že musí robiť túto profesiu 5 rokov a byť globálnym veľvyslancom Nadácie Varkey. Znamená to, že sa musí účastniť určitých podujatí, poskytovať rozhovory pre médiá a zúčastňovať sa školení.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.