S posledným odpadnutým lístkom zo stromu a nástupom zimy sa turistická sezóna nekončí. Ako hovorí staré nórske príslovie, neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie. So správnym oblečením si budete môcť užívať krásu prírody aj v chladnom počasí.

Pravidlo číslo 1: Zostaňte v suchu

Väčšina z vás si možno myslí, že hlavnou zimného oblečenia je udržať vás v teple. To je však len jedna strana rovnice. Druhou, možno ešte podstatnejšou úlohou je udržať vás v suchu. Voda, či už ide o dážď alebo topiaci sa sneh, dokáže z tela odviesť teplo až 25x rýchlejšie ako chladný vzduch. Vyberajte si preto nepremokavé materiály, cez ktoré k vám neprenikne vlhkosť. Ideálnou voľbou pre zimných turistov a cestovateľov sú kvalitné napapijri bundy.

 

Pravidlo číslo 2: Vrstvite

Systém vrstvenia predstavuje dôležitý koncept, vďaka ktorému dokážete lepšie izolovať telesnú teplotu a chrániť sa pred vonkajšími vplyvmi počasia. Základom je prispôsobiť vrstvy tak, aby zodpovedali náročnosti vašej outdoorovej aktivity. Dôležitá je funkčnosť jednotlivých kúskov. Pánske značkové tričká síce dokážu váš outfit skvele vyladiť, no ak sa chystáte do hôr, štýlovosť dajte bokom.

 

Charakteristikou základnej vrstvy (spodné prádlo, tenké tričká či termonohavice) by mala byť vysoká priedušnosť a schopnosť odvádzať vyprodukovanú vlhkosť.

 

Stredná, resp. izolačná vrstva, by mala zachytávať teplo. Sem patria hlavne dobre priliehajúce, tenšie bundy, vlnené svetre, mikiny alebo sofshellové nohavice. Vhodnými izolačnými materiálmi je flís alebo syntetika.

 

Posledná, vrchná vrstva by mala byť odolná voči prírodným živlom. Jej charakteristickým znakom musí byť nepremokavosť a taktiež vysoká odolnosť voči vetru.

 

Pravidlo číslo 3: Nepodceňujte obuv

To, čo máte na sebe, je rovnako dôležité ako to, čo máte obuté. Nepodceňujte výber topánok, pretože práve vhodná obuv vás môže zachrániť pred nepríjemným pádom či pošmyknutím na zľadovatenom povrchu. K zimným turistickým topánkam je potrebné si zadovážiť aj mačky či mikrohroty.

 

Zdroj obrázku: Nonna Liuter / Shutterstock.com

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.