Japonsko je zaujímavá krajina, ktorá nás nikdy neprestane udivovať a inšpirovať snahou tamojších ľudí o dokonalosť. Zdá sa, že táto snaha je niečo, čo je hlboko zakorenené v ich kultúre a ukazuje sa v rôznych oblastiach života a skutočne rôznymi spôsobmi.

Väčšina z nás už pozná pojem bonsaj – ide o malé japonské stromy siahajúce viac ako tisíc rokov späť, ktoré napodobňujú vzhľad veľkých stromov. Mnohí však ešte nepočuli o tzv. daisugi. Aj keď ide o podobnú techniku ako pri bonsaji, tak výsledok je výrazne odlišný. V skutočnosti ide o jedinečný spôsob vysádzania stromov, ktorý siaha až do 14. storočia a vymysleli ho kto iní ako Japonci.

Táto metóda výsadby stromov bola vynájdená obyvateľmi regiónu Kitajama a využívala sa na vyriešenie problému nedostatku sadeníc. V regióne je totiž len veľmi málo rovinatej zeme a výsadba stromov na strmých svahoch sa ukázala ako mimoriadne komplikovaná. Výsledkom bolo, že daisugi umožnilo znížiť počet plantáží, zrýchliť cyklus zberu a tiež produkovať hustý les. Zabezpečovalo im to tiež dostatok stavebného materiálu. V priebehu rokov však popularita takéhoto prispôsobenia stromov klesala. Dnes sa dané druhy cédrov väčšinou pestujú v dobre udržiavaných záhradách kvôli ich štíhlemu a elegantnému vzhľadu.

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.