V Afrike vysádzajú obrovskú zelenú stenu, ktorá sa tiahne naprieč kontinentom a má to niekoľko neoceniteľných výhod

1271

V Afrike sa venujú obrovskému projektu, ktorý je a bude veľmi prospešný pre ľudí i životné prostredie. Ľudia sa aktívnej venujú výsadbe veľkej zelenej steny, aby pomohli planéte v tých najhorších chvíľach. V časoch, keď sa následky zmeny klímy zhoršujú s každou minútou, ciele ako Veľká zelená stena nám dávajú lúč nádeje do budúcnosti.

Cieľom tejto iniciatívy vedenej v Afrike je výsadba stromov o dĺžke 8 000 km, a to pozdĺž celého kontinentu. Chcú tatko pomôcť zastaviť zmenu klímy, zabrániť šíreniu púšte a zlepšiť život miliónov ľudí, ktorí žijú v týchto regiónoch. Myšlienka vytvoriť zelenú stenu zo stromov siaha až do polovice minulého storočia, pričom ju prvýkrát navrhol anglický lesník a aktivista Richard St. Barbe Baker. S prácami sa však začalo až v roku 2007 a dnes už môžeme vidieť prvé výsledky. Doteraz sa podarilo oživiť až 40 miliónov hektárov opustenej pôdy, čím sa ročne vyprodukuje ďalších 500 000 ton obilia, čo je dosť na uživenie 2,5 miliónov ľudí.

Ak sa projekt bude aj naďalej rozvíjať týmto tempom, ponúkne záchranné lano pre niektoré z najchudobnejších regiónov v Afrike a vdýchne život celému regiónu. Veľká zelená stena ponúkne domov 232 miliónom ľudí a výrazne pomôže ekonomike v až 11 krajinách, cez ktoré prechádza. Tisíce ľudí vysádzajú stromy a sú priamo zapojení do projektu prostredníctvom iniciatívy „Zelené pracovné miesta“. Toto je dlhodobý projekt a jeho dokončenie bude určite trvať dlhšie ako desať rokov. Zabezpečí taktiež pracovné miesta ľuďom pracujúcim na tomto projekte, čím sa zníži migrácia v Afrike.

Po dokončení vyvolá Veľká zelená stena na africkom kontinente niekoľko pozitívnych zmien. Medzi ktoré patria tieto:

– Riešenie problémov s rozširovaním púští, degradáciou pôdy a suchom.
– Obnova degradovanej pôdy v suchých oblastiach na poľnohospodárske účely.
– Vytváranie udržateľnejších ekosystémov v saharských a sahelských oblastiach prostredníctvom prírodných zdrojov, ako sú voda, pôda, vegetácia a fauna.
– Sekvestrácia 250 miliónov ton uhlíka účinne bojuje proti zmene klímy a znečisteniu ovzdušia.
– Výrazné zlepšenie životných podmienok vytvorením 10 miliónov pracovných miest v chudobných regiónoch.
– Potravinová bezpečnosť pre 20 miliónov ľudí, ktorí každý rok trpia hladom.

Cieľom je dokončiť túto veľkolepú zelenú stenu do roku 2030 a obnoviť tak vyše 1 000 000 000 hektárov momentálne opustenej pôdy. Na dosiahnutie tohto cieľa bude potrebné každý rok obnoviť 10 miliónov hektárov. Akonáhle bude dokončená, tak táto zelená stena sa stane najväčšou živou štruktúrou na tejto planéte. Ďalšie generácie tak budú žiť v lepšom svete ako tie terajšie. Už teraz odborníci tvrdia, že ju možno po dokončení považovať za ďalší div sveta.

 

Zdroj

Foto: Facebook

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre