Zoologická záhrada v USA zažila tento rok malý vianočný zázrak, keď privítala na svet mláďa ohrozeného nosorožca ostronosého. Aj keď je každý nový život výnimočný, tak v tomto prípade to platí ešte dvojnásobne. Tento druh nosorožca je totiž kriticky ohrozený, pretože v divočine ich zostáva už len cca 5 000 a v starostlivosti zoologických záhrad po celom svete sa ich počet pohybuje iba na úrovni 50 kusov. Tieto čísla tak skutočne ukazujú, že každé narodenie je obzvlášť významné.

Four days old ❤️Size: tiny (for now) Impact: HUGE This little is so important to the black rhino species. With only…

Zveřejnil(a) Potter Park Zoo dne Pátek 27. prosince 2019

Najnovší prírastok ZOO ešte nedostal meno, je to však samec. Narodil sa presne 24. decembra v ZOO Potter Park v Michigane 12-ročnej samici menom Doppsee. Je zároveň jej prvým mláďatkom a prvým nosorožcom tohto druhu, ktorý sa narodil v celej 100-ročnej histórii Zoo Potter Park. V ZOO tak majú hneď niekoľko skvelých dôvodov na oslavu. Podľa veterinárov a personálu bol nový príchod skutočne horlivý a nemenej sa tešili, keď sa mláďa prvýkrát postavilo na vlastné nohy asi hodinu a pol po narodení. Všetko zatiaľ ide podľa predstáv a malého nosorožca dojčí jeho matka. 

Verejnosť uvidí tohto nového člena ZOO až niekedy na jar 2020, keď to počasie dovolí. Do tej doby budú tamojší pracovníci i veterinári neustále informovať milovníkov zvierat i fanúšikov o tom, ako sa mu darí. Zatiaľ sa snažia aspoň pravidelne zásobovať sociálne siete rozkošnými fotografiami i videami malého nosorožca. 

Zveřejnil(a) Potter Park Zoo dne Čtvrtek 26. prosince 2019

Cynthia Wagner, riaditeľka Zoo Potter Park, zdôraznila dôležitosť tohto prírastku a uviedla:

„Toto je monumentálny okamih pre Zoo Potter Park, ktorá zabrala našim zamestnancom roky plánovania a tvrdej práce. Sme odhodlaní chrániť nosorožce a sme skutočne nadšení týmto úspešným narodením nosorožca ostronosého. Keďže je prvým mláďatkom Doppsee, pracovníci venujúci sa starostlivosti o zvieratá aj veterinárny personál budú v najbližších niekoľkých týždňoch naďalej podrobne sledovať matku a jej dieťa.“

Veterinár z Potter Park Zoo, Dr. Ronan Eustace, sa zas vyjadril takto:

„Doposiaľ sa nosorožce javia ako zdravé a už krátko po narodení sme pozorovali časté dojčenie, čo je povzbudivé.“

Zoologická záhrada vysvetľuje, že tento druh nosorožca je tlačený na pokraj vyhynutia nezákonným pytliactvom a stratou biotopu. Podľa WWF sa v 20. storočí ich počet dramaticky znížil, medzi rokmi 1960 a 1995 klesla populácia dokonca až o 98%. Momentálne sa však darí populáciu aspoň ako tak udržiavať, a to najmä vďaka pretrvávajúcim snahám o zachovanie druhu. Ešte stále však zostáva veľa práce, aby sa populácia dostala aspoň na zlomok toho čísla nosorožcov, aké na zemi žilo kedysi.

Pozrite si aj roztomilé video:

Potter Park Zoo Rhino Calf Has First Veterinary Exam

Baby rhino had his first veterinary exam! "We did a brief examination on the baby rhino on December 25. He is very active, strong, and appears to be in good health” said Dr. Ronan, Potter Park Zoo Director of Animal Health.Read more about the monumental birth → https://potterparkzoo.org/rhino-calf-born/

Zveřejnil(a) Potter Park Zoo dne Sobota 28. prosince 2019

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.