Spojené štáty sprísnili legislatívu a ľuďom mladším ako 21 rokov už nedovoľujú zakúpiť si klasické, elektronické cigarety a ani iné fajčiarske výrobky. Túto hranicu posunuli z 18 na 21, čiže o 3 roky.

smoking fotografia
Foto od realworkhard

Tieto zmeny boli prijaté minulý týždeň Kongresom, pričom prezident zákon podpísal 20. decembra. Správa potravín a nápojov v piatok na svojej webovej stránke oznámila: „Pre maloobchodníkov je odteraz nezákonné predávať akýkoľvek tabakový výrobok, a to vrátane cigariet, cigár a elektronických cigariet, každému, kto má menej ako 21 rokov.“
„Je to významný krok v ochrane detí nasledujúcej generácie pred závislosťou od tabakových výrobkov. Tabakové výrobky vrátane elektronických cigariet by sa jednoducho nikdy nemali uvádzať na trh ani predávať deťom,“ povedal doktor Stephen Hahn, komisár pre správu potravín a liečiv (FDA).

„Ceníme si odhodlanie Kongresu a @POTUS, ktorí sa snažia znižovať choroby a úmrtia spôsobené požívaním tabaku a taktiež snahu o zabránenie tomu, aby sa mladí ľudia stávali závislými od nikotínu. Ďalšie podrobnosti ale budú k dispozícii, keď aktualizujeme naše nariadenia, aby sme mohli vykonávať toto ustanovenie zákona,“ dodal komisár pre správu potravín a liečiv. Hovorca úradu FDA tiež vysvetlil, že nová legislatíva zvyčajne nenadobudne účinnosť okamžite, ale zmeny zvýšili vekovú hranicu v existujúcom práve, takže ju bolo možné okamžite implementovať.

smoking fotografia
Foto od geralt

Zaujímavé je, že už pred týmto zákonom mala približne jedna tretina amerických štátov svoje vlastné zákony obmedzujúce predaj tabaku ľuďom vo veku menej ako 21 rokov. FDA, ktorá od roku 2009 reguluje oblasť tabakových výrobkov, čiastočne presadzuje právne predpisy prostredníctvom náhodných kontrol, prostredníctvom ktorých často ukladá predajcom pokuty za opakované porušovanie zákona, alebo im zakazuje predávať tabak.

Aj keď bol tento krok chválený, niektorí ľudia rýchlo poukázali na to, že nevyhnutne nevyrieši epidémiu elektronických cigariet. Minulý týždeň Matthew Myers, prezident Kampane „deti bez tabaku“, uviedol: „Zvyšovanie hranice na vek 21 rokov pre zákonné zakúpenie si tabakových výrobkov je pozitívnym krokom, ale nie je to náhrada za zákaz ochutených elektronických cigariet, ktoré lákajú naše detí.“ Zároveň dodal, že na zvrátenie epidémie elektronických cigariet musia politici zakázať ochutené elektronické cigarety a nesmú sa obmedzovať tým, čo tabakový priemysel tvrdí, že je prijateľné. „Pokiaľ budú ochutené elektronické cigarety dostupné, deti nájdu spôsoby, ako ich získať. A takto bude epidémia aj naďalej pokračovať,“ dodal Matthew.

vaping fotografia
Foto od flickr

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.