Mnohí si už uvedomujú, že takto to ďalej nepôjde. Zem trpí našou príčinou stále viac a je potrebné zmeniť niektoré veci. Práve obnoviteľný zdroj energie je našou budúcnosťou. A výskumníci na tom stále častejšie pracujú vo všetkých kútoch sveta. Momentálne vymysleli jeden zaujímavý prevratný systém v „krajine protinožcov“.

V Austrálii totiž práve testujú novú nenákladnú solárnu energiu, ktorá by mohla signalizovať vytvorenie prevratného trhu s obnoviteľnou energiou. Profesor Paul Dastoor vytvoril organické solárne panely, ktoré je možné vytlačiť pomocou tlačiarní.

solar panels fotografia
Photo by RoyBuri

Použitím elektronických atramentov môžu byť panely vyrábané za menej ako 10 dolárov/meter štvorcový a inštalované za pomerne krátky čas. Ak sa do toho pustí niekoľko ľudí, stihli by to za jeden pracovný deň. Profesor univerzity vytvoril tieto panely v máji 2017 a teraz ich budú 6 mesiacov testovať práve v Austrálii.

Na budovu inštalujú 200 metrov štvorcových solárnych panelov. Zároveň ide o prvú komerčnú aplikáciu takejto technológie v Austrálii a s najväčšou pravdepodobnosťou aj vo zvyšku sveta. Ak sa preukáže, že tento pilotný program je efektívny, solárna technológia sa v najbližších niekoľkých rokoch pravdepodobne presunie aj na komerčne dostupnejší trh.

„Ide o prvé komerčné využitie takejto solárnej energie v Austrálii a s najvyššou pravdepodobnosťou aj na svete. Je to historický krok v technologickom vývoji,“ povedal Dastoor.

„Tieto naše solárne panely sú teraz považované za „vrchol pripravenosti technológií“. Tí, ktorí pracujú na vývoji technológií, používajú na hodnotenie pripravenosti tzv. systém TRL, aby zistili, ako sú riešenia vyvíjané, pričom 1 je najnižšia a 9 najvyššia. Momentálne sme hodnotený TRL 8,“ dodal Dastoor.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.