Britský sochár Jason deCaires Taylor zlúčil umenie a environmentálny aktivizmus do svojej najnovšej umeleckej tvorby vo Veľkom bariérovom útese. Výtvarné umenie tak našlo nové hĺbky, a to doslova. Na južnej pologuli otvorili vôbec prvé podvodné múzeum a už stihlo privítať svojich prvých návštevníkov. Múzeum sa nachádza pod vodou pri austrálskom meste Townsville.

, V austrálskych vodách otvorili prvé múzeum pod vodou na južnej pologuli a má hlboké odkazy

64-tonové umelecké dielo britského sochára Jasona leží v hĺbke takmer 20 metrov a obsahuje 20 sôch. Tieto sochy zobrazujú študentov pracujúcich s koralmi, ako aj tri sochy miestnej flóry v podobe eukalyptu či palmy. “Keď hovoríme o útesoch, tak zároveň hovoríme o tom, čo zanecháme pre mladšie generácie,” povedal Jason, ktorá je tiež inštruktorom potápania. “Chcel som povzbudiť viac mladých ľudí, aby sa venovali morskej vede a taktiež objavovaniu a porozumeniu podmorskému svetu,” dodal.

, V austrálskych vodách otvorili prvé múzeum pod vodou na južnej pologuli a má hlboké odkazy

Všetky sochy boli vyrobené z nehrdzavejúcej ocele odolnej voči korózii a zároveň sú z cementových zlúčenín neutrálnych voči pH. Použitý materiál dokonca pomôže podnietiť prirodzený rast koralov. “Profily lúčov poskytujú minimálnu odolnosť voči vlnovej energii a zároveň poskytujú ideálny povrch na zhromažďovanie organizmov, ktoré sa kŕmia filtrom,” uviedol umelec s tým, že dúfa, že priestor bude tiež útočiskom pre zvieratá, akými sú morskí ježkovia, chobotnice a iné.

, V austrálskych vodách otvorili prvé múzeum pod vodou na južnej pologuli a má hlboké odkazy

Toto podvodné múzeum sa nachádza 80 kilometrov od mesta, a tak cesta loďou trvá približne dve hodiny. Coral Greenhouse je jedným zo štyroch exponátov múzea. Ocean Siren – jediná časť múzea, ktorá je viditeľná nad vodou z pevniny v Townsville, je 16 metrov vysoká socha 12-ročného Takoda Johnsona, miestneho obyvateľstva Wulgurukaba. Svetlá LED diódov, ktoré boli nainštalované v decembri, menia farbu na základe teploty vody v Daviesovom útese s symbolizujú tak vplyv zmeny podnebia na teplotu oceána, pričom modrá farba označuje bezpečie, zatiaľ čo tmavo červená je kritickou výstrahou.

, V austrálskych vodách otvorili prvé múzeum pod vodou na južnej pologuli a má hlboké odkazy

Dokončenie ďalších dvoch častí múzea je naplánované na rok 2021 – Palmový ostrov sa dokončí v júni a Magnetický ostrov v decembri.

 

 

 

Zdroj

Foto: Facebook

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.