V austrálskych vodách sa nachádza viac ako 8 000 vrakov lodí! Pre potápačov je to hotový raj. Niektoré z nich sú určené len pre pokročilých, iné zas aj pre začiatočníkov, no je ich tam toľko, že každý milovník potápania si príde na svoje. S tisíckami registrovaných historických vrakov v takmer každom austrálskom štáte sú možnosti objavovania nekonečné.

Bez ohľadu na to, ktorý z potopených vrakov si pre svoje bádanie vyberiete, objavíte zázračnú biodiverzitu, ktorú uvidíte len v Austrálii. Ak by ste si chceli takýto adrenalínový zážitok vyskúšať, máme pre vás niekoľko zaujímavých tipov.

S. Yongala – Townsville, Queensland

Ide o jednu z najlepších potápačských lokalít na svete. Tento vak objavili v roku 1958. Loď sa potopila približne 80 km od pobrežia Townsville, a to počas cyklónu v roku 1911, pričom zomrelo všetkých 122 pasažierov. Je to zároveň jedno z najzachovalejších a najväčších vrakovísk na svete.

https://www.instagram.com/p/BlJVrBQAX5d/?utm_source=ig_web_copy_link

SS Nord – Port Arthur, Tasmánia

SS Nord je jeden z mála vrakov v Tasmánii, ktorý je dodnes nedotknutý. V roku 1915 loď narazila a potopila sa, no všetci cestujúci prežili. Po viac ako 100 rokoch môžu potápači fotografovať rám lode a kormidlo. Ostatné časti sú zakryté živými koralami, riasmi a burinou. Vzhľadom na silné oceánske prúdy je tento ponor určený len pre pokročilých potápačov.

https://www.instagram.com/p/BN5wavDhG5x/?utm_source=ig_web_copy_link

Ex-HMAS Brisbane – Mooloolaba, Queensland

Nachádza sa len 5 km od pobrežia Sunshine Coast a je dosiahnuteľný po celý rok, čo z neho robí jeden z najprístupnejších vrakov v krajine. Jedna sa o vyradený raketový torpédoborec, ktorý bol ​​zámerne potopený a zmenený na umelý útes len v roku 2003. Ak máte dostatok odvahy, môžete si skúsiť aj nočné potápanie.

Glenelg, Južná Austrália

Ďalší umelý útes, ktorý bol však vytvorený o niekoľko rokov skôr – v roku 1985. Nájdete ho pod povrchom v blízkosti Adelaide, ktoré je hlavné mesto Južnej Austrálie. Jeho plytká voda z neho robí perfektné miesto pre potápačov začiatočníkov. Takže nemusíte sa báť, že s týmto športom ešte nemáte žiadne skúsenosti.

Vraky v Port Phillip Bay, Victoria

Vo Viktórii je viac ako 900 registrovaných vrakov. Ide o vraky z obdobia 1. svetovej vojny, najmä o ponorky, masívne raketové torpédoborce či klasické potopené lode. Táto ponuka leží blízko veľkého austrálskeho mesta Melbourne. Spoločnosti ako Red Boats vás odvezú do tých najlepších miest určených na ponor.

, V austrálskych vodách sa nachádza vyše 8 000 vrakov lodí a toto sú jedne z tých, ktoré sa oplatí vidieť
Foto od youtube

Darwin Harbor, Severné teritórium

Krutá paľba bômb počas druhej svetovej vojny znamenala, že v Darwinovom prístave sú roztrúsené desiatky potopených bojových lodí. Je tam viac ako 90 vrakov, ktoré je možné preskúmať. Potápanie však môže byť zložitejšie kvôli intenzívnym 8-metrovým prílivom a častokrát slabej viditeľnosti.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.