O význame včiel pre ľudstvo už písať ani netreba. Takých článkov nájdete na našom webe množstvo. Poďme sa ale teraz pozrieť na jeden nesmierne smutný fakt, ktorým je, že rýchlo umierajú. Len v priebehu 3 mesiacov stratila Brazília viac ako 500 miliónov včiel, čo je naozaj neuveriteľne hrozivé číslo.

Včelári našli tento obrovský počet mŕtvych včiel v štyroch brazílskych štátoch, a to 400 miliónov v Rio Grande do Sul, 7 miliónov v Sao Paule, 50 miliónov v Santa Catarine a 45 miliónov v Mato Grosso do Sul. Pritom ďalšie štáty a mestá v tom započítané nie sú, inak by to číslo bolo určite väčšie. Tieto údaje boli zozbierané od decembra 2018 do februára 2019. Viceprezident brazílskeho zväzu v Rio Grande do Sul, Aldo Machado povedal, že za 48 hodín zomreli v jeho kolónii desiatky tisíc včiel medonosných kvôli chorobe. “Hneď ako zdravé včely začali odstraňovať umierajúce včely z úľov, tak aj oni sa kontaminovali. Hromadne zomierali,” povedal.

Vedci za túto zničujúcu situáciu obviňujú najmä vysoký nárast používania pesticídov. Od januára schválila Brazília takmer 300 nových pesticídov! V niektorých mŕtvych včelách sa našli stopy po smrtiacich pesticídoch, akým je aj fipronil. Americká agentúra pre ochranu životného prostredia klasifikuje fipronil ako ľudský karcinogén. Čo znamená, že pesticídy sú škodlivé nielen pre včely, ale ich účinok na ľudí je tiež znepokojujúci. Alberto Bastos, predseda Zväzu včelárov brazílskeho spolkového okresu povedal: “Smrť všetkých týchto včiel je znakom toho, že sme otrávení.”

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť