V bývalej kanadskej škole objavili strašidelný i smutný objav v podobe pozostatkov tiel až 215 detí. Niektoré z nich údajne nemali ani štyri roky. Masový hrob objavili v areáli bývalej školy v britskej Kolumbii, ktorá stojí dodnes, no už neplní svoj účel. Navštevovali ju indiánske deti vo veku 4-15 rokov a jej brány sa zatvorili ešte v roku 1978.

Budovu prevádzkovala katolícka cirkev a bola jednou z inštitúcii, do ktorých boli posielané deti indiánov nasilu, ďaleko od svojich rodičov a za účelom ich „asimilácie do západnej civilizácie“. Úmrtia deti nikdy neboli zaznamenané ani prešetrené a teda neexistujú údaje o čase smrti či príčine úmrtí. Zástupca komunity domorodých obyvateľov v Kamloops uviedol, že budú spolupracovať na tom, aby sa príčina smrti týchto deti objasnila.

Prvé správy o existencii masového hrobu sa začali objavovať už v roku 2000, no nikdy sa prípad nepotiahol ďalej a nebol oficiálne potvrdený, až teraz. Kanadský premiér Justin Trudeau sa k nálezu vyjadril takto: „Objav, ktorý sa našiel v bývalej škole Kamloops mi láme srdce. Je to bolestivá pripomienka temnej a hanebnej kapitoly histórie našej krajiny“.

Táto škola bola prvýkrát otvorená v roku 1890 a bola najväčšou školou svojho druhu v Kanade. V polovici 20. storočia ju navštevovalo až 500 študentov. Jednalo sa o pobytovú školu určenú deťom z domorodých komunít. Dnes je už známe, že na takýchto školách boli deti vystavované fyzickému, duševnému aj sexuálnemu zneužívaniu. Dokonca nemali zabezpečenú ani dostačujúcu lekársku starostlivosť.

V správe z roku 2015 sa navyše uvádza, že v školách tohto typu zomrelo počas štúdia viac ako 4 000 domorodých deti a komisia, ktorá túto správu napísala vtedy vyzvala vládu, aby preskúmala či sa v bývalých školských areáloch nenachádzajú masové hroby. V roku 2019 kanadská vláda priznala, že historické zaobchádzanie s domorodými komunitami v Kanade sa rovnalo genocíde.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.