Skupina 44 väzňov zomrela po tom, ako ich v Čade počas horúčav umiestnili do tej istej väzenskej cely. Vyšetrovaním sa dospelo k záveru, že väzni zomreli v dôsledku horúčavy, extrémnej tlačenice, smädu a hladu zo dňa na deň.

Tento incident sa odohral ešte 14. – 15. apríla tohto roku. Prokurátori prípadu navrhli, aby za podozrivých boli označení militanti skupiny Boko Haram, pričom niektorí z nich si vzali jed, aby sa zabili. Národná komisia pre ľudské práva však trvá na tom, že za ich smrť sú zodpovední civilisti. 44 muži boli súčasťou širšej skupiny, ktorá bola zajatá počas vojenskej operácie proti islamistickým militantom Boko Haram. Orgány ešte stále pracujú na vyšetrovaní tohto prípadu. Zvláštne tiež je, že u 4 väzňoch sa našli stopy jedu.

Čadský minister spravodlivosti Djimet Arabi uviedol, že vezme do úvahy správu Komisie, zároveň však uviedol, že by to mohla byť samovražda a poprel akékoľvek zlé zaobchádzanie s väzňami. Správa Komisie však hovorí o niečom úplne inom, pretože nej neboli títo muži militantmi, ale obyčajní farmári a dedinčania, ktorí boli údajne zatknutí neprávom. Ďalej sa v nej uvádza, že operácia proti skupine Boko Haram skončila už v čase, keď boli tieto zatknutia vykonané. V správe sú tiež opísané desivé a nehygienické podmienky väzenskej cely a veľmi vysoké teploty, ktoré oslabili väzňov.

Navyše treba dodať, že 14 ľudia toto utrpenie prežili a mnohí sa vyjadrili, že žiadali o pomoc strážnikov, ale tí ich úplne ignorovali.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.