Vedci, ktorí sledujú reaktor v Černobyle tvrdia, že tam po 35 rokoch opäť dochádza k jadrovému štiepeniu. Senzory monitorujúce masy uránového paliva nachádzajúcého sa v suteréne detekovali stúpajúce hladiny neutrónov, čo signalizuje, že štiepny proces, ktorým je vyrábaná jadrová energia, prebieha v jednej neprístupnej miestnosti.  

Vedci sa teraz snažia zistiť príčinu aktivity, aby vedeli aké kroky podniknúť a zabránili tak úniku ďalšieho radioaktívneho žiarenia. Maxim Saveliev, výskumný pracovník z Inštitútu pre bezpečnostné problémy jadrových elektrárni v Kyjeve povedal, že v súvislosti s touto aktivitou teraz existuje veľa neistôt a nie je možné vylúčiť riziko nehody.

Predpokladá sa, že 95% paliva z reaktora odtieklo po nehode do suterénu elektrárne, nad ktorou bol následne postavený sarkofág, aby zabránil úniku radiácie. Odvtedy sa počet neutrónov ustálil vo väčšine častí elektrárne, no časopis Science Magazine uviedol, že v danej miestnosti sa hodnoty za 4 roky takmer zdvojnásobili. Chemik a odborník na jadrové materiály opísal halu reaktora ako grilovaciu jamu so žeravými uhlíkmi.

Súčasné úrovne žiarenia nedovoľujú ľuďom priblížiť sa k reaktoru a zastaviť štiepenie. Jednou z možnosti ako toto miesto preskúmať je vyvinúť robota, ktorý vydrží úroveň žiarenia. Aj keď samozrejme nehrozí taká katastrofa, k akej došlo v roku 1986, tak odborníci varujú, že môže dôjsť k nekontrolovanému uvoľneniu jadrovej energie a výbuch by mohol spôsobiť čiastočný kolaps sarkofágu. Ani po takmer 4 desaťročiach teda nie je situácia v tejto jadrovej elektrárni pod kontrolou a vedcom dodnes spôsobuje vrásky.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.