Archeológom pôsobiacim v Chorvátsku sa podaril vzácny objav. Našli totiž bronzovú grécko-ilýrsku bojovú prilbu. Veci narazili na tento objav pri výskume hrobky, ktorá bola vysekaná v hore Zakotaraci na polostrove Pelješac v južnej Dalmácii. Predpokladá sa, že bojovník tam bol pochovaný pred viac ako 2 000 rokmi.

Prilba však bola vyrobená v Peloponéze ešte o niekoľko rokov skôr, niekedy v 8. až 7. storočí pred Kristom. Takýto druh prilby používali starogrécki Etruskovia a Skýti a stala sa známou najmä ako ilýrska prilba. Používala sa najmä v Grécku počas grécko-perzských vojen. Populárna však bola aj v Taliansku. Aj keď išlo o využívanú a populárnu prilbu, tak v 4. storočí sa v regióne Illýria takmer úplne prestala používať.

Nenašli tam však iba lebku, ale aj pozostatky bojovníka, ktoré bolo vidieť cez otvor prilby, hoci tie boli vo veľmi zlom stave. Doktor Hrveje Potrebica zo Záhrebskej univerzity uviedol, že táto prilba je mimoriadne vzácna aj preto, že je iba jednou zo štyridsiatich, ktoré sa v Európe našli. Vedci v okolí náleziska objavili aj množstvo starodávnych zbraní, bronzové náramky a iné cenné veci.

Zdroj

Foto: Facebook, Instagram

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.