Veľký objav hlásia z Číny. Ide o zlatú masku na tvár, ktorá má prezradiť viac informácii o záhadnej civilizácii Shu. Okrem tejto vzácnej masky objavili okolo nej ďalších 500 artefaktov. Objav sa nachádzal v čínskej provincii S‘-čchuan, presnejšie v oblasti Sanxingdui.

Táto maska váži niečo viac ako pol kilogramu a z 84% je zlatá. Archeológovia tvrdia, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že túto masku nosil kňaz pri obradoch. Vedľa tohto predmetu sa našli ešte zlaté fólie, bronzové predmety, artefakty vyrobené zo slonoviny, kosti i rôzne nádoby.

Song Xinchao, zástupca riaditeľa Správy národného kultúrneho dedičstva uviedol, že tieto nálezy dozaista prehĺbia a obohatia chápanie kultúry Sanxigdui. Vedci dúfajú najmä v to, aby im pomohli odhaliť stopy o tajomnom štáte Shu, ktorý fungoval  počas doby bronzovej.

O štáte Shu neexistuje veľa poznatkov, pretože obyvatelia nezanechali žiadne písomné záznamy. To, že takýto štát kedysi existoval, sa pritom dozvedeli až v roku 1929, kedy poľnohospodár len náhodne narazil na historické artefakty. Jeho objav napokon zmenil oblasť na jedno veľké nálezisko, kde už celé desaťročia pracujú archeológovia.

 

 

Zdroj

Foto: youtube

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.