Dubaj je známy tým, že tam panujú veľmi vysoké teploty a rozhodli sa teda, že s tým niečo urobia. Vytvorili preto takzvaný „falošný dážď“. V priemere padne v Spojených arabských emirátoch iba 10 centimetrov zrážok za rok a teploty pritom bežne stúpajú do výšky až 50 stupňov Celzia, preto krajina stredného východu použila technológiu. 

Foto od Instagram

V Dubaji si pomohli dronami, ktorými dokážu ovládať počasie a celý tento projekt ich vyšiel na takmer 13 000 000 eur. Drony fungujú tak, že do oblakov vysielajú elektrický náboj a ten ich potom nabíja, čo podľa vedcov zvyšuje pravdepodobnosť dažďov. „Snažíme sa urobiť to, aby kvapôčky vo vnútri oblakov boli dostatočné veľké aj potom, čo vypadnú z oblaku a prejdú až na povrch,“ povedala Keri Nicoll, jedna z predstaviteliek projektu. 

Veľa ľudí uprednostňuje túto techniku, pretože nie je potrebné použiť chemikálie. Dubaj bol vôbec prvým mestom, v ktorom vyskúšali drony a úspešne sa im podarilo spustiť lejak. Neskôr nasledovali ostatné oblasti v krajine, z ktorých hlásili zrážky. Drony údajne fungovali tak dobre, že v niektorých častiach Spojených arabských emirátoch vydali varovanie pred zlým počasím. 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.