Archeológovia sa po celom svete snažia objavovať staré vzácne predmety a rôzne vykopávky. Kolískou takýchto objavov je najmä Egypt. Táto krajina skrýva množstvo tajomstiev a niektoré z nich sa možno nikdy nepodarí objaviť. No najnovší objav značí, že sa oplatí neustále pátrať a hľadať. Nedávno sa podarilo nájsť mohutný sarkofág postavený z čiernej žuly. Miestnym orgánom v Alexandrijskej štvrti Sidi Gaber sa naskytol takýto pohľad počas bežného archeologického výkopu, ktorý vykonávali preto, že tam chceli začať stavať. Táto rakva je najväčší nález, aký sa kedy v tomto meste našiel.

Čo robí tento starobylý poklad ešte výnimočnejší je to, že nebol otvorený posledných 2 000 rokov. Zostal zapečatený pod zemou v hĺbke 5 metrov. Vek tejto hrobky sa datuje späť do ptolemaického obdobia, okolo roku 305 až 30 pred Kristom. Jeho dĺžka prestavuje 2,6 m a šírka cca 1,5 m.

Mesto bolo po desaťročia zanedbávané archeológmi, no s jasnou historickou hodnotou, ktoré preukázalo, sa teraz vynaloží oveľa viac úsilia smerom k mestskej archeológii, ktorú chcú výrazne podporovať.

Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda

V blízkosti bola nájdená aj táto busta, ktorú považujú za zobrazenie majiteľa nájdenej hrobky:

Photo by boredpanda

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť