Archeológovia sa po celom svete snažia objavovať staré vzácne predmety a rôzne vykopávky. Kolískou takýchto objavov je najmä Egypt. Táto krajina skrýva množstvo tajomstiev a niektoré z nich sa možno nikdy nepodarí objaviť. No najnovší objav značí, že sa oplatí neustále pátrať a hľadať. Nedávno sa podarilo nájsť mohutný sarkofág postavený z čiernej žuly. Miestnym orgánom v Alexandrijskej štvrti Sidi Gaber sa naskytol takýto pohľad počas bežného archeologického výkopu, ktorý vykonávali preto, že tam chceli začať stavať. Táto rakva je najväčší nález, aký sa kedy v tomto meste našiel.

Čo robí tento starobylý poklad ešte výnimočnejší je to, že nebol otvorený posledných 2 000 rokov. Zostal zapečatený pod zemou v hĺbke 5 metrov. Vek tejto hrobky sa datuje späť do ptolemaického obdobia, okolo roku 305 až 30 pred Kristom. Jeho dĺžka prestavuje 2,6 m a šírka cca 1,5 m.

Mesto bolo po desaťročia zanedbávané archeológmi, no s jasnou historickou hodnotou, ktoré preukázalo, sa teraz vynaloží oveľa viac úsilia smerom k mestskej archeológii, ktorú chcú výrazne podporovať.

Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda

V blízkosti bola nájdená aj táto busta, ktorú považujú za zobrazenie majiteľa nájdenej hrobky:

Photo by boredpanda

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.