Pivo je mimoriadne obľúbený nápoj, no viete kde sa začalo vyrábať úplne prvé pivo? Vyzerá to tak, že v Egypte. V Abydose a tamojšom starovekom pohrebisku, ktorý sa nachádza v púšti neďaleko rieky Níl a viac ako 450 kilometrov južne od Káhiry objavili staroveký pivovar. Ide o jedno z najvýznamnejších egyptských archeologických nálezísk.

Na tomto objave sa podieľal egyptsko-americký tím, ktorý tvrdí, že je to zrejme najstarší vysokoprodukčný pivovar na svete. Podľa doktora Mostafa Waziryho, generálneho tajomníka najvyššej rady pre starožitnosti, sa pivovar môže datovať až do doby kráľa Narmera, ktorý vládol krajine v roku 3100 pred Kristom. Tomuto kráľovi sa pripisuje aj zjednotenie Egypta a založenie prvej dynastie.

Nájdený pivovar sa skladá z 8 veľkých častí s dĺžkou 20 metrov, šírkou 2,5 metra a hĺbkou 0,4 metra, v ktorých sa vyrábalo pivo. Výskumníci si myslia, že v pivovare dokázali vyrobiť až 22 400 litrov piva. Ďalej dodali, že týmto pivom sa zásobovali najmä kráľovské rituály a našli sa aj dôkazy o požívaní tohto nápoja pri obetných obradoch. 

Zdroj

Foto: Facebook

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.